Yalın üretim ve alt sözleşmeler (Türk elektronik sanayiinde bir uygulama örneği)
Lean production and subcontracting (An application example in Turkish electronic industry)
- Tez No: 117705
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Küreselleşen rekabet ortamında üretim frmaları gün geçtikçe artan kalite maliyetleri ve sevkiyat gereklilikleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu ortama ayak uydurabilmek, üretim sistemlerinin ürün tasarımını değiştirmeye uygun olması ve bu değişikliklerin minimum maliyet ve zamanla gerçekleştirilmesi ile mümkün olmaktadır. Kalite standartlarının zaman içinde yükselmesi ile yeni teknolojilerde hata oranının eski teknolojilere oranla azalma eğilimi gösterdiği gözlenmektedir. Bu kalite standartları bir çok kendini ispatlamış firma için bile uygulaması oldukça güç standartlardır. Sonuç olarak birçok üretim firması gerek bu kalite standartlarını uygulayabilmek gerekse rekabet ortamına ayak uydurabilmek amacıyla yalın üretim yöntemini benimsemektedir. Yalın üretim yöntemi seri üretim ile karşılaştırıldığında herşeyin daha azını kullandığı görülmektedir. Yalın üretim yaöntemi ile insan gücünün, üretim alanının, tasarım ve değişim için harcanan zamanın daha az kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca, bu yöntem ile stok miktarlarının yarıdan da aza indirgendiği, hata oranının hissedilir şekilde düştüğü ve sistemin ürün çeşitliliğinin de arttığı tesbit edilmektedir. Böylelikle dünya çapında yalın üretim sistemini benimseyen şirketlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İlk kez 1950'lerde Japonya'da uygulanan yalın üretime dünya çapındaki büyük ilgi, 1980'ler ve1990'ların başındaki kalite hareketi ile başlamıştır. Birçok firma kalite hareketine başarılı Japon firmaların kalite sistemlerini kopyalayarak başlamışla, kalite çemberlerini ve istatistiksel yöntemleri uygulamışlar, daha sonra da uzmanlıkları ile ilgili tasarım doğrulama yöntemlerine geçmişlerdir. Daha gelişmiş firmalar ise kalite gelişiminin kopyalamaktan çok, organizasyona özel teknikler uygulamakla mümkün olduğunun farkına varmışlar, kalite gelişimini, organizasyonda her çalışanın katkısı ile ve toplam kalite yönetimi ile tamamlamışlardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The overall globalization effect on production organizations is to face with the exceeding quality costs and delivery requirements. The drive toward agility in manufacturing also means that firms have to cope with the need for continious change in product design, while simultaneously reducing the cost and time required for change. Increasingly rigorous quality standards also require that each generation of new designs has fewer defects than generation before. These are diffucult standards to meet, even for most able of companies. As a result many production organizations tend to use the Lean Manufacturing aspect to overcome the difficulties exposed by the aggressive competitive environment. Lean production, compared with mass production, uses less of everything; human effort in the factory, manufacturing area, investment, engineering design hours, etc.. Also, it requires keeping far less than half the inventory on site, result in many fewer defects and produces a greater and ever growing variety of products. It is no wonder that many manufacturing companies around the world are trying to become lean producers. The widespread interest in lean manufacturing closely resemble the quality movement in the the 1980s and early 1990s. Many companies started their quality movements by copying techniques from successful Japanese firms. First it was quality control circles and then statistical process control. These were followed by increasingly more sophisticated techniques such as design of experiments. More progressive companies realized that quality improvement required more than rote copying techniques applied by other firms. Quality improvement was only achieved after companies implemented comprehensive change management programs such as TQM.