Hizmet işletmelerinde tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması ve konaklama işletmeleri için talebe dönük bir erken uyarı modeli
The Comparison of forecasting methods in services industry and an early warning model to demand fluctuations for hospitality businesses
- Tez No: 117704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ARGUN KARACABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
182 ÖZET Bu çalışmada, konaklama işletmeleri için talep dalgalanmalarından kaynaklanan krizlerin tahmin edilebilmesi, sistematik ve dinamik bir erken uyan modeli oluşturulabilmesinin araştırılması amaçlanmıştır. Konaklama işletmeleri özgün bir gözlem alam olduğundan, entegre bir tahmin yaklaşımı bu sektör için daha uygun olabilecektir. Bu entegrasyon iki unsurdan oluşmaktadır; sayısal tahmin ve yargısal tahmin düzeltme. Sayısal tahmin sürecinde, Ankara'da bulunan beş yıldızlı bir otele ait 149 aylık giriş ve geceleme serisine Hareketli Ortalama, Basit, Holt's, Winter's Üssel Düzeltme ve ARIMA yöntemleri uygulanarak bir tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlere ait sonuçlar bazı hata ölçüleri kullanılarak karşılaştınlmıştır. Winter's Mul. Yöntemi en küçük hata ölçülerine sahip olduğundan, bir sonraki aşama için seçilmiştir.. Entegrasyonun diğer ayağında, Delfi temelli iki panel gerçekleştirilmiştin Değişken Belirleme Paneli ve Çevresel İzleme Paneli. Birinci panel, Ankara'da bulunan beş yıldızlı bir otelin talebini etkileyebilecek değişkenlerin belirlenmesi için düzenlenmiştir. İkinci panelde, önceki panelde belirlenen 25 değişkenden oluşturulmuş senaryolarda gelecek ay için beklenen değişimlerle ilgili 27 uzman ve yöneticinin görüşlerine başvurulmuştur. Bu panelde elde edilen cevaplar, daha önceki aşamadaki sayısal tahmin sonucunu düzeltmek amacıyla AHP temelli bir yaklaşımla kullanılmıştır.183 Süreç tamamlandığında, tahmin ve tahmin düzeltme aşamalarının otellerde aylık olarak tekrarlanması durumunda, talep dalgalanmalarından kaynaklanan krizler için bir erken uyan modeli olarak kullanılabileceği görülmüştür. Erken uyan modelinden alınabilecek işaretler, operasyonel ve yönetsel karar süreçleri için değerli bir girdi olabilecektir. Modelin en önemli özelliği değişim ve gelişmeye açık ve esnek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
184 ABSTRACT In this study, it was aimed to search to be able to forecast the crises which arise from demand fluctuations, and to generate a systematic and dynamic process as an early warning model in the hospitality businesses. Because the hospitality business is a specific phenomena, an integrated forecasting approach could be more suitable for hospitality business. This integration has two components; quantitative forecasting and judgmental forecasting adjustment. In the quantitative period, forecasting was realized to 149 monthly series (arrivals and nights) of a five star hotel in Ankara via MA, Simple, Holt's, Winter's Exponential Smoothing and ARIMA. The results of these methods were compared by some error measures. Because The Winter's Multiplicative had had minimum error measures, it was selected for the next step. At the other side of integration, two Delphi based inquiry panels were realized: The Variables Determination Panel and The Environmental Monitoring Panel. The first panel was realized to determine variables which effect the demand for a five star hotel in Ankara. In the second panel, a questionnaire of generated scenarios from 25 variables was answered by 27 specialists and professionals for the expected next month changes. The opinions of second group panelists were used to adjust Winter's Multiplicative forecasts via AHP based approach.185 This process shows that, if the forecasting and adjustment processes are applied to hotels monthly, it will be an early warning model for crises arised from demand fluctuations in hospitality business. The signals from the early warning will be valuable inputs for operational and managerial decision processes. The most important characteristic of model is being elasticity for change and development