Bektaşi öğretilerinin aktarılmasında nefesin rolü
The Role of nefes in the transmission of Bektashi teachings
- Tez No: 117717
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS TEMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Genellikle tarikat olarak tanımlanan Bektaşîlik kurumu, akıl, öğrenme ve ruhsal gelişmeyi vurguladığı ve üyelerinin anlayış seviyesini arttırmak amacıyla bazı simgeler ve uygulamaları kullandığı için aynı zamanda bir tür okul olarak düşünülebilir. Bektaşî Babaları, İslam ve İmâmiyye simgelerinin yanısıra kendi evliya simgelerini de kullanarak, müritlerini Bektaşî anlayışına göre düşündürmeye çalışmaktadır. Bektaşîlerin gerçekleştirdiği en bariz uygulamalardan biri de eski ve günümüz Bektaşî şairlerinin yazdığı Bektaşî büyüklerinden ve yalnızca cemaat mensuplarının kendi arasında yaptıkları meydan rimelinden bahseden, bu arada beraberlik simgelerini kullanan nefeslerin okunmasıdır. Bu çalışmanın amacı, kentsel bir grup üzerinde gerçekleştirilen vaka incelemesi yöntemiyle nefes icrasının yapıldığı bağlam ortaya koymak ve katılanların tepkilerini inceleyerek icranın parçası olduğu kültürle etkileşimini yorumlamaktır. Çalışmamız nefes icrasının bir Bektaşî ortamında cemaat mensuplarının beraberliğini sağlayarak, onlara Bektaşî öğretilerini taşıyan simgeleri aktarmayı amaçlayan bir ritüel olduğunu ortaya koymaktadır. Cemaat üyeleri nefesleri toplu olarak okuyarak bu öğretileri daha derin bir şekilde yaşar, düşünme alışkanlıklarını geliştirir ve daha çok öğrenmeye teşvik edilir. Bu bilinç yoğunlaşmasıyla müridlerden Bektaşî öğretilerini kendi hayatlarına uygulamaları beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While usually considered a tarikat (dervish order), the institution of Bektashism, with its strong emphasis on reason, learning and spiritual development and its reliance on symbols and practices aimed directly at bringing its members to an increased state of awareness, can be just as well considered a kind of school. Using symbols deriving from Islam, Twelver Shiism and its own unique pantheon of saints, Bektashi Babas resort to various methods to bring their disciples into line with the Bektashi way of thinking. One of the most prominent practices among Bektashis is the performance of nefes, songs composed by Bektashi poets of past and present and containing references to Bektashi saints, the movements performed in the secret ceremony of the meydan, and symbols of togetherness. The purpose of this study is to examine the context in which the performance takes place and the reactions of those who participate, and to analyze the interaction between the performance and the culture from which it comes, through a case study of an urban group. The result reached is that nefes performance brings initiates together in a Bektashi environment, shows them the symbols which carry the teachings of the order, and by having them sing these symbols as a group, makes them experience the teachings more deeply, stretches their reason and encourages them to learn more. With this increased awareness of Bektashi teachings, members are then expected to apply it to their everyday lives.