Türk dilinde zaman adları
Terms used to express time in Turkish
  1. Tez No: 117716
  2. Yazar: ERHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANPOLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
İnsanoğlu yeryüzünde varolmaya başladığı ilk günden itibaren zamanın akıp gitmesi ile ilgilenmiş ve hayatını devam ettirebilmesi için doğa olaylarını izlemeye başlamıştır. Çünkü zaman kavramının insan hayatıyla doğrudan ilişkili olduğu bir gerçektir. İnsan da kendi hayatının düzenlenebilmesi için zaman kavramını çeşitli derecelere ve bölümlere ayırmıştır. Böylece tarlanın ne zaman ekilip ne zaman biçileceğim hesaplamak mümkün olacaktı. Mısır'da yaşayan ilk insanın Nil nehrinin hareketleriyle zamanlarım ayarladıkları bilinmektedir. Mısır'dan başka diğer bölgelerde yaşayan insanlar da mutlaka buna benzer birtakım olayları esas almış olmalıdır. İlk Türklerin zamanın hesaplanması için neler yaptıklarını bilmiyoruz ama zamanı nasıl bölümlere ayırdıkları konusunda elimizde kanıtlar bulunmaktadır. Kendi buluşları olan takvimlerin yanında etkileşimde bulundukları toplumlardan da çeşitli takvimler almışlardır. Biz bu çalışmada Türklerin zamanın bölümlerine verdikleri adları inceledik. Zamanın yıl, ay, hafta ve gün gibi bölümleri hangi adlarla karşıladıklarını en eski Türkçe metinlerin taranmasıyla elde etmeye çalıştık. Bu çalışmada ilk yazılı metinlerimizden itibaren günümüz Türkçesine kadar yazıya geçmiş kelimeleri derleyip onları hem leksikolojik bakımdan hem de etimolojik bakımdan inceledik. Çalışmamızın inceleme kısmında elde ettiğimiz kelimeler çeşitli alt başlıklar altında verildiği için bütün bu kelimelerin bir de dizinini tezin sonuna ekledik. 246
Özet (Çeviri)
Time is indispensible part of life, therefore, time-concept has from the earliest period of the settlement on the earth preoccupied the mankind. In order to regulate the daily affairs and to determine the time of saw and harvest human being divided the into certain parts such as day, week, mounth and year. For example, the earliest inhabitant of Egypt calculated the annual agricultural activities according to the flow of the Nile. People in the other parts of the world have taken similar natural courses to define the time. Although we do not know how the first Turkish tribes defined the time, we have certain clues that proves the existence of the time-concept. Besides the national calendar, the earliest Turkish tribes made use of the calenders of the other nations and tribes with whom they had a relation. In our thesis we analysed different time-concepts used by Turks. We tried to explain how they named the different time-concepts such as day, week, mounth and year through analysing the old Turkish script. We analysed the words in terms of their lexical and etymological meaning. We added the index of the words we studied at the and of our study. M** ;iKt?'D!lr“”'-."?.vt:!-* 247