Eğitilebilir 'zihinsel engelli' çocuklar ilkokul müzik dersi öğretim programının incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 55082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Eğitilebilir“Zihinsel Engelli”Çocuklar İlkokul Müzik Dersi Öğretim Programı'nın İncelenmesi ve Değerlendirilmesinin yapıldığı araştırmada 1994-1995 Öğretim Yılında İçel ili Merkez ilçesinde iki ilköğretim okulu alt özel sınıfında uygulanıp denenen, 1976 yılından bu yana uygulanmakta olan programın yapısı ve etkililiği araştırılmış, programın program hazırlama esaslarına uygunluğu, genel olarak öğrencilerin programa girişteki hazır bulunuşluk düzeyleri puanlan ile eğitim sonrası erişilen öğrenme düzeyleri puanlan arasında anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiş; araştırmanın sonucunda, programda bulunan hedefler içinde, araştırma kapsamında yer alan hedeflerin, her davranışının olmasa da, büyük çoğunluğunun müzik öğretim yöntemleri konusunda bilgili bir öğretmen yönetiminde yapılan dersler sonucunda kazanılabildiği ve eğitimin öğrenci başansma etkisinin genel olarak anlamlı olduğu, ancak programın“program hazırlama”esaslarına ve öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the training methodes of music, and that generally, the training is meaningful in the success of the student, but it is necessary that the programme should have been prepared again occording to the basis of the“preparing of programme”and the interests and need of the children. Keyword : Educatible“Mentally Disabled”Childern.