Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine sorgulayıcı yaklaşım (eleştiren çevreler bağlamında)
Interrogative approache to the EC membership of Turkey (in the aspect of criticising environment)
- Tez No: 117745
- Danışmanlar: PROF.DR. TANER TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
235 Özet: Özet olarak, bu çalışmada, öncelikli olarak Avrupalılık kimliğinin AB'de genel kabul görmesi için yapılan gayretli çalışmalar ve bu uğurda Türkiye'nin iyi niyetlerinin nasıl istismar edildiğine değinildi. Ayrıca AB'nin, Türkiye'ye ayrımcılık yaparak, Türkiye'yi“Öteki”olarak değerlendirdiği ve hiçbir şekilde kendine yakın görmediği hususları ortaya koyuldu, özellikle, tarihsel, dinsel, kültürel vs. gibi temel değerler çerçevesinde AB'nin Türkiye'ye“yabancı”veya“öteki”damgası vurduğu ve üyelik konusunda Türkiye'yi bazı amaçları için oyaladığı ispatlanmaya çalışıldı. Diğer yandan, AB'nin bu tezgahları karşısında, Türkiye'nin“AB'ye üyelik girişimlerinde”yaptığı çeşitli usul hataları, benimsediği anlaşılmaz takıntıları, sahip olduğu özenti sorunlarını, psikolojik yönlendirmelerin etkisinde kalışı ve AB'nin oyunlarına müsaade edişi özenle ortaya koyuldu. Ayrıca, AB'nin sahip olduğu çeşitli handikaplar, etnik ve kültürel heterojenlik sebebiyle ilerde yaşaması beklenen çeşitli sorunlar ele alındı. Bu bağlamda, küreselleşmenin ve AB'nin benimsediği bölgesel politikalarının Avrupa kıtasını mikro milliyetçiliklere ve parçalanmalara sürükleme ihtimali net olarak ortaya konuldu. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmakta olan“grup kimliği”sebebiyle, ABD'yi bekleyen çeşitli sorunlar“örnek olay”olarak ele alınarak, AB'nin“ulusal kimlikleri”eritme uğraşlarının Avrupa kıtasını iyice parçalayacağı ispatlanmaya çalışıldı. Bu veriler ışığında, Türkiye'nin“üyelik konusunda”daha akıla hareket etmesi gereği vurgulandı. Diğer yandan, AB'nin, sinsi ve stratejik hedeflerine ulaşabilme uğruna, Türkiye'yi çok yönlü oyunlarla, tezgahlarla, karalamalarla, suçlamalarla, tehditlerle, bölücü propagandalarla vs. köşeye sıkıştırdığını çok farklı kanıtlarla anlattım. Ek olarak, bütün bu oyunlar karşısında, Türkiye'deki bazı yetkili ve etkili çevrelerin beceri eksiklikleri, hataları ve çeşitli yönlendirmelere alet oluşları vurgulanıp; öncelikli olarak ikili ilişkilerin altyapısının kurulması tavsiye edildi. Sonuçta, üyelikte ısrarla, bu sürecinin akılcı bir şekilde sorgulanması savunuldu.
Özet (Çeviri)
236 Abstract: In summary, in this study primarily painstaking efforts rendered for general acceptance of European Identity in EU (European Union) and how Turkey's good will has been exploited in this respect have been pointed out. Furthermore, such aspects of the EU which assessed Turkey as the“Other”by making discrimination to Turkey and which never found Turkey close to it have been revealed. Particularly, it has been tried to be proved that within the framework of basic values such as historic, religious, cultural, etc. Values the EU has marked Turkey as“foreigner”or the“other”and that the EU beguiled Turkey on the issue of membership for its certain purposes. On the other hand, various procedural faults of Turkey made in its attempts for“membership to the EU”against such tricks of the EU, its unrealizable complexes adopted, its affectation diseases owned, its being affected by psychological orientations and its permission for plays of the EU have been meticulously explained. Furthermore, various handicaps in the EU, assortment of problems that may be expected to be experience in future due to its ethnical and cultural heterogeneous structure have been dealt with. In this context, it has been clearly revealed that globalization and regional policies adopted by the EU would possibly lead the European Continent to micro nationalism and disintegration. In this context, due to the“group identity”emerging from the United States of America assorted problems that may arise in the USA have been taken as“example event”, it has been tried to prove that the EU's efforts to eliminate“national identities”would completely disintegrate the European Continent. It has been emphasized in the light of these data that Turkey should act much more realistic in the matter of membership to the EU. On the other hand, I have expounded by providing too different evidences that how the EU, in order to attain its stealthy and strategic targets, drove Turkey into a comer with multidirectional games, tricks, defamation, accusations, threats, dissident propaganda, etc. Additionally against these tricks and games, awkwardness, faults and being an instrument to various orientations of the some authoritative and effectual circles in Turkey have been emphasized; it has been recommended that first of all infrastructure of bilateral relationships should be established. In conclusion, membership must be insisted on, and it has been defended that such process should be rationalistically questioned.