Dünyada ve Türkiye'de başkentlik sorunu
Capital city question in Turkey and in the world
  1. Tez No: 117746
  2. Yazar: TAYFUN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
ÖZET Bu tezde Türkiye'de ve diğer ülkelerde başkentlerin yerleşim yerleri ve işlevleri üzerinde sorunu üzerinde yoğunlaşılmıştır. Başkentler pek çok yönden diğer kentlerden farklı değilse de, devletin yönetim, politika ve strateji alanlarındaki temel ilkelerini yansıtan birer yönetim özeğidir. Bu nedenle, başkentin yer seçimi devletler açısından oldukça önemli bir karardır. Başkentleri değiştirip yeni bir yere, çoğu zaman daha küçük bir kente taşıma düşüncesi yeni değildir. Özellikle büyük ve etkili kentler çoğu zaman politik olarak başkent seçilseler de bu durum zorunlu olmamıştır. Kentleşme tarihinde yer alan bazı örneklerde yönetim özeği ülkenin önde gelen büyük kentinden çok daha küçük olanına aktarılmıştır. Ülke önde gelen kentleri yerine daha küçük bir kentin başkent olarak imar edilmesinin çok farklı nedenleri bulunabilmektedir. Washington D.C., Ottowa, Canberra, Bern ve geçmişte Bonn gibi küçük kentlerin federal başkent kabul edilmesi, büyük kentler ya da bölgeler arasındaki çıkar çatışmalarım uzlaştırma amacından kaynaklanmıştır. Bunun yanı sıra birleşme, bağımsızlık ya da yeni siyasal düzenin başarısını simgelemek gibi farklı nedenler başkentlik işlevinin ülkenin önde gelen kentinden Canberra, Ankara, Brasilia, Islamabad, ve Abuja gibi coğrafi olarak daha özeksel, ancak çok daha küçük yerlere taşınmasında etkili olmuştur. Endüstri Devrimi'nden beri ülkenin küçük bir kentinin başkent kabul edilmesi olayıyla çok daha sık karşılaşılmaktaysa da, bunun öncesinde de benzer örnekler yaşanmıştır. Bu nedenle, tezde, farklı üretim biçimleriyle devlet örgütlenmelerinde başkent değiştirme örnekleri irdelenmiştir. Bunun yarı sıra, politik, ekonomik ve düşüngüsel düzeylerde kentsel mekansal gelişmeleri başkentlik sorunu çerçevesinde çözümleme gereği ortaya çıkmıştır. Tezin ilk bölümünde bu sürecin çözümlemesinden sonra ikinci ana bölümde Ankara örneği üzerinde durulmuştur. İncelenen tüm örnekler arasında Ankara'nın kendine özgü yönleri bulunmaktadır. Ankara'nın yeni devletin başkenti olarak kabul edilmesinin üzerinden seksen yıl geçmiş olmasına karşın, Ankara'ya ilişkin eleştiriler farklı düzeylerde halen sürmektedir. Bu durumun açıklanabilmesi için Ankara'nın başkent olma sürecinde karşılaşılan sorunlar ortaya konduktan sonra küreselleşmenin Türkiye'deki başkentlik sorununa etkileri irdelenmiştir. 256
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is concentrated on the question of location and functions of a capital city both in Turkey and in the other countries. Although a capital city is not very different from other cities in various ways, it's an administrative center which is reflecting main principles of state like government, politics and strategy. For this reason, the choice of a capital city is a very important decision made at the state level. The idea of moving the capital to a new location, perforce a smaller city is not new. Particularly large and commanding cities are often but not necessarily the political capital. In the urban history, in a few cases the seat of government have been transferred from a primate city to a much smaller place. There are different reasons for building a smaller place as a capital city. Choices of smaller cities like Washington D.C., Ottowa, Canberra, Bern and Bonn as federal capitals, often result from a compromise between large cities or conflicting regional interest. Also a somewhat different set of considerations like unification, independence or the accession of a new regime could determined States' decision to move the capital from primate city to a geographically more central but smaller location like Canberra, Ankara, Brasilia, Islamabad, and Abuja. Although, choices of smaller cities as capitals have been more frequent since Industrial Revolution, there were a few cases even before this. Therefore, in the thesis, cases of moving capital to a new location was studied in various economic formations, and state developments. And also it was necessary to analyse the urban spatial development in the political, economical, and ideological levels. After examining this process in the first main chapter, I focused on the case of Ankara in the second chapter of this thesis. Ankara appears as a unique example between all of these cases. In spite of the eight decades passed after the declaration of Ankara as the capital of the new Turkish Republic, the critiques about the functions of Ankara are still going on. To explain this situation, after analysing various problems before and after the declaration of Ankara as the capital city, impacts of globalisation and localisation on capital city question in Turkey has been discussed. 257