Mylasa'da yerel tanrılar ve kutsal alanlar
Local gods and sanctuaries in Mylasa
  1. Tez No: 516959
  2. Yazar: ANIL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ATEŞLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Türkiye'nin güneybatısında yer alan Karia Bölgesi'nin ilk başkenti olan Mylasa'nın, yerel tanrıları ve Mylasa'ya ait kutsal alanlar incelenmiştir. Kültler, ikonografik özellikler ve arkeolojik veriler göz önüne alınarak detaylı analizler yapılmıştır. Araştırma kapsamında Mylasa merkezi ve yakın çevresi esas alınmıştır. Arkeolojik kalıntılar yerinde incelenmiştir. Mylasa'da Zeus ile adapte olmuş yerel tanrılar, baskın Hellenik etki ile sonradan birleştirilmiş olan Anadolu kökenli tanrılardır. İlginç bir tanrı olan Sinuri ise bu söylemin dışında kalmaktadır. Sinuri, Zeus ile birleştirilmemiş ve orijinal ismiyle tapınım görmüştür. Bu tez çalışması yeni varsayımlar ile gelecek araştırmacılara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Karia regions first capital city in Mylasa, which is located in southeast of Turkey, examined with its local gods and sanctuaries. For this research mainly cults, iconographic features and archaeological data used for detailed analysis. In the scope of this research, center of Mylasa and places tahat nearby examined. Archaeological remains examined in their find spot. In Mylasa, local gods who were adapted withZeus, Anatolian based gods with dominant effect of Hellenic can be seen but extraordinary god called Sinuri except from these gods. Sinuri was not adapted with Zeus and people kept his name while they were worshipping on him. This research will illuminate future researches with new assumptions.