Küçük ve orta ölçekli işletmelerde yönetim ve karşılaşılan sorunlar -Kırgızistan örneği-
The Management problems of SMEs in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 117759
  2. Yazar: KYZJİBEK NAMAZALİEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bağımsızlığın hemen ardından serbest piyasa ekonomisinin ilkelerini uygulamaya başlayan Kırgızistan, bütün dünyadaki ekonomilerde dinamizmi sağlayan ve işletmelerin önemli bir kısmım oluşturan KOBİ'lerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda son yıllarda önemli adımlar atmıştır. KOBİ'ler dünyadaki tüm ülkelerin ekonomilerinin bel kemiğini oluşturmalarına rağmen iç ve dış etmenlerden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu sorunların temelinde etkili yönetim eksikliğinin yattığım söylemek mümkündür. Bunun için de, ilk olarak KOBİ'lerin yönetimi ile ilgili sorunların giderilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kırgızistan örneğinde KOBİ'lerin karşılaştıkları yönetim ve yönetim fonksiyonları ile ilgili sorunları belirlemek ve çözüm önerilerini geliştirmektir. Belirtilen amacın doğrultusunda, konuyla ilgili olarak teorik bir çerçeve oluşturularak Kırgızistan'daki KOBİ'lerde karşılaşılan yönetim sorunlarının tespiti için Bişkek ve Kant şehirlerinde anket yöntemine dayalı bir araştırma yapılmış ve elde edilen bulguların değerlendirilmesinin sonucunda işletmelerin büyük kısmında profesyonel yönetici istihdam edilmediği, planlamanın uzmanlar tarafından yapılmadığı, örgütlemenin basit ve formal olmayan biçimde olduğu, bilinçli personel seçimi olmadığından kalifiye personel istihdamındaki zorlukların bulunduğu, mevcut personel eğitimine önem verilmediği, yönetimin yöneltme fonksiyonunun kısmen gerçekleştirildiği, denetimin ise sahip yöneticiler tarafından yapıldığı saptanmıştır. Bunların yanı sıra, yüksek vergi, finansal kaynak bulamama, talep yetersizliği ve dış pazarlara çıkma imkansızlığı, devlet tarafından gerekli teşvikin verilmemesi, bürokrasi tarafından yapılan baskı, yeni teknoloji kullanamama ve halkın gelir düzeyinin düşük olması gibi sorunların işletmelerin verimli çalışmalarına engel oldukları görülmüştür. Bu nedenle, Kırgızistan'daki KOBİ'lerin sahip yöneticilerinin yönetim teknik ve beceri konusunda eğitimi, çalışanların kurum içi eğitimi, işletmelerin pazar araştırması yapması, KOBİ'lerle ilgili devlet kurum ve kuruluşlarının koordinasyonun sağlanması ve tanıtım faaliyetlerine önem verilmesi, finansal sistemin iyileştirilmesi vb. konularda hükümetin gerekli tedbirleri alması, KOBİ'lere teşvik uygulaması, bunların da yapılabilmesi için merkezi bir koordinasyon birimin kurulması gerekmektedir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY Just after getting its independence, Kyrgyzstan began its transition to free market economy and supported the Small and Medium Size Enterprises which are the dynamics and considerable part of Kyrgyz economy. Although the SMEs form the spine of the economical activities they are struggling with the internal and external problems. It can be said that their main problem is lack of management. To solve the problems of SMEs, the management problem to be solved as the first. This study focuses on the functions of management and problems arising from management of the SMEs in Kyrgyzstan and suggests settlements. For this purpose, survey has been done on SMEs in Bishkek and Kant which are situated in Kyrgyzstan. The followings exposed after analyzing the results: Most of the SMEs do not employ professional managers, planning is not done by the experts but by the owner or shareholder who are generally insufficient for this action. The organization of the enterprise is too simple and informal. Because of the non existence of qualified personnel, enterprises can not employ professional employee, moreover, training staff on job is almost neglected and directing function is executed partially. The coordination and control are effected by the owner. Beside the management problems, high taxation, limited financial resources, insufficient domestic demand due to the low income of the people, lack of advertisement, inability to expand to external market, not using upgraded technology and bureaucratic difficulties are the other problems of SMEs. To solve the stated problems, the owners should be trained on management skills, marketing research and training the staff on job. On the side of the state, the SMEs to be supported with non-expensive credits, low taxation and, in addition, some other encourages and preventive actions should be made by a coordinating center which should be created for this purpose. 103