Çevre yönetiminde bir katılım aracı olarak Yerel Gündem 21 (İznik örneği)
Local Agenda 21 as a participatory instrument of environmental management (the İznik case)
- Tez No: 117760
- Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yerel Gündem 21, 1992 yılında Rio'da gerçekleşen Çevre ve Kalkınma Konferansı sonucunda çıkan ve tüm dünya uluslarının benimsediği bir bildirge olan Gündem 21 'in yirmisekizinci maddesi uyarınca kentler ve yerleşimler ölçeğinde uygulanan bir katılım aracı ve ortamıdır. Yirmibirinci yüzyılın gündemini oluşturan ülkeler, özellikle kentleşmeyle ilgili sorunlarını gündeme getirdikleri daha özel eylem planlarını uygulamaya başlamışlardır. Böylece, Yerel Gündem 21 olarak anılan süreçte tüm yerel ilgi gruplarının biraraya gelerek çelişen hedeflerine rağmen ortak kararlar doğrultusunda tartışmaları ve çalışmaları, yeni bir katılım kavramını doğurmuştur. Çevre Yönetimi'nin içeriği gereği gereksinim duyduğu katılım yöntemi ile birebir örtüşen bir süreç sergileyen Yerel Gündem 21, çevre ile ilgili bilinç oluşmasını ve çevreyi etkileyen kararlara katılımı sağlayan bir ortam olmakla birlikte, toplumun çok farklı uçlarını tek bir noktaya getirebilmektedir. Yerel Gündem 21 toplumun duyarlılık, sahiplenme ve paylaşma gibi temel güdülerini harekete geçirmekte, böylece aktif ve çok ortaklı bir eylem planı uygulama süreci başlamaktadır. İznik kentinde yürümekte olan Yerel Gündem 21, birbirinden farklı kentsel sorunların temelindeki nedenlerin bilincine varmakta ve bireysel düzeyde“ben tek başıma etkili olamam ki”sendromundan kurtularak birlikte hareket etmeyi başarmaktadır. İznik Gölü'nün varlığı, çeşitli çevre sorunlarını bir çerçeve içinde toparlayarak çevre yönetimine örnek oluşturan bir katılım modeli uygulanması için ideal bir durum oluşturmuştur. Bilim, uygulama ve politika oluşturma alanlarına giren çeşitli uzmanlık alanlarının temsilcileri, göl ekolojisi üzerinde etkili olan etmenleri tartışmakta ve sürdürülebilirliğe giden eylem planları hazırlamaktadır. Ülkemizde sayısı elliyi bulan kentte yürütülen Yerel Gündem 21'ler, demokratikleşme sürecine önemli bir katkı sağlarken, çevreye yönelik karar alma 66ve uygulama süreçlerine etkinlik kazandırmaktadır. Yerel Gündem 21'ler arasındaki iletişim ağları, başarının yaygınlaştırılmasında iletişimin önemini vurgulamaktadır. 67
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local Agenda 21 is a tool and environment for participation, that has been implemented by cities and settlements, as noted in the Chapter 28 of the Agenda 21, a declaration that was adopted by the world nations as a result of the Conference on Environment and Development held in Rio in 1992. Countries have set up their agenda for the 21st Century, have started to implement their more specific action plans particularly with regards to their urbanization problems. In this way, the gathering of all local stakeholders of the Local Agenda 21 process and their discussions and works toward joint decisions have brought about a new participation concept. The Local Agenda 21 process that matches with the method of participation required by Environmental Management, prepares a ground for rising environmental conciousness. This is at the same time a platform for taking part in the decisions that affect the environment, and bringing different ends of the society at one point. Local Agenda 21 activates the instincts of sensitivity, possession and sharing, thereby a process of active and multi-stakeholder action plan implementation starts. The Local Agenda 21 process in İznik accomplishes a consciouness on the factors that underline major urban problems, and goes beyond the individuals' syndrome of“how can I be of any use on my own”, and succeeds to move together. The existence of the Lake İznik sets a framework for various envşronmental issues to be discussed, and provides an ideal condition to perform a participation model in environmental management. Several stakehoders from different sectors of science, practice and policy making come together to assess on the factors that account for the changes on the lake ecology and prepare action plans leading toward sustainability. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KÜRÖÜİ DOKÜMANTASYON MERKEZİ 68The Local Agenda 21 's being conducted in almost fifty cities in our country are playing an important role in democratization, as well as effectiveness in participatory decision taking for the environment. The network of Local Agenda 21's emphasizes the significance of communication in disseminating the success generated through the process. 69