KOBİ'lerde insan kaynakları eğitim gereklerinin araştırılması: Trabzon örneği
The Investigation of human resources education requirements of SMSs: The Trabzon case
  1. Tez No: 137460
  2. Yazar: HÜSEYİN TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
02.Ozet Bu çalışmada Ülke ekonomisinin en önemli dinamik birimleri olan KOBİ'lerin, başta nitelikli personel ihtiyacrmn temini olmak üzere karşılaştığı bütün sorunların tespit edilmesi, çözümler getirilmesi, özellikle çalışanların çözüme katkısının araştırılması ve bu kapsamda insan kaynaklan eğitiminin araştırılması amaçlanmıştır. Birinci bölümde ilk olarak Ülkemizde ve Avrupa Birliği'nde KOBİ kavramı ve tanımlan, KOBİ'lerin üstünlük ve yetersizlikleri, ekonomik ve toplumsal kalkınmada KOBİ'lerin önemi konularına yer verilmiş ve KOBİ'lerin karşılaştıklan sorunlar incelenmiştir, ikinci bölümde genel olarak KOBİ'lerde insan kaynaklan eğitim faaliyetleri ele alınmıştır. İnsan kaynaklan eğitim ihtiyacrmn belirlenmesi, eğitim ihtiyaçlarını saptama teknikleri, eğitim yöntemleri, uygulamanın gerçekleştirilmesi ve eğitim programlanmn sonuçlarının değerlendirilmesi ayrıntilı olarak anlatilmistrr. Üçüncü bölümde, küçük ve orta ölçekli işletmelere Ülkemizde ve Avrupa Birliği'nde sağlanan eğitim hizmet ve destekleri genel olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ilk olarak araştırmanın amacı ve önemi belirtilerek izlenen metodoloji tanımlanmıştır. Araştırmada, KOBİ'lerde insan kaynaklan eğitimi ile ilgili gereklerin belirlenmesi ve işletme bazında ihtiyaçların belirlemesine yönelik iki anket çalışması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan çalışma ile ilgili bir değerlendirme ve buna dayalı geniş kapsamlı önerilere yer verilmiştir. Trabzon'daki KOBİ'lerde, eğitimin öneminin vurgulanması ve insan kaynaklan eğitim ihtiyaçlarının araştınlması amacıyla yapılan anket çalışmalarında, işletmelerin eğitim faaliyetleri ve işletmedeki insan kaynaklanmn yapısı, eğitim ihtiyacrmn tespit edilme yöntemleri araştınlmış, profesyonel bir sistem anlayışı olmadığı görülmüştür. Eğitim ihtiyaçlanmn belirlenmesine büyük ölçüde yönetici gözlemleri temel oluşturmaktadır. İşletmeler mesleki ve teknik konularda yapılacak eğitimlere diğer konulara göre ağırlık vermektedirler.İşletme bazında yapılan eğitim ihtiyacrmn tespit edilmesine yönelik anket çalışmasında ise; işletmelerde çalışanların eğitim ihtiyacım yönetici gözlemleriyle değil de çalışanların bizzat kendileri yani ihtiyaç sahipleri tarafından tespit edilmesine olanak sağladığı görülmüştür. X
Özet (Çeviri)
03. Summary In this study, it is aimed to determine all problems, firstly getting qualified personnel, SMEs that are the most important dynamic units of the national economy, faced; to develop solutions; especially to investigate the contribution of the employees to the solution; and to investigate human resource education in this scope. In first chapter, concept and description of SME in Turkey and European Union, strong and weak sides of SMEs, importance of SMEs in economic development, problems SMEs faced are investigated. In the second chapter, human resources application in SMEs is generally investigated. Determining the necessity of human resource education, the ways of determining the necessity of education, education methods, implementations, an evaluating the results of education programs are discussed in detail. In the third chapter, education service and support provided to SMEs in Turkey and Europe are discussed generally. In the fourth chapter, aims and importance of this study are described at first. This study includes two questionnaires about determining human resources education requirements in SMEs and determining these requirements for one company respectively. There is an evaluation of the study and suggestions based on the evaluation in the conclusion. In the questionnaire research conducted to emphasis the importance of education and to investigate requirements of education for SMEs in Trabzon, education activities, structure of human resources management and the methods used in determining the requirements of education are investigated. As a result it is concluded that there are no professional comprehension in the SMEs in Trabzon. Determining the requirements of education is based on management observation in large scale. SMEs give more importance to education in technical and occupational issues than the others. In the second questionnaire study aimed to determining education needs in a company base, it is concluded that employees can establish their education needs themselves instead managers' observations. XI