Hz. Peygamber ile Ashâbının rüyalarını ve rüya yorumlarını ihtiva eden rivayetlerin tespit ve tahlili(Kütüb-i Tis'a özelinde)
  1. Tez No: 959453
  2. Yazar: MURAT GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Rüya konusu dini ilimler başta olmak üzere diğer ilim dallarının da ilgi alanına girmektedir. Nitekim başta psikoloji olmak üzere farklı alanlarda birçok çalışma yapıldığı görülmektedir. Bu yazıda, rüyanın tanımı, çeşitleri, mahiyeti ve bilgi değeri üzerinde durulmuş; konular açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bunun yanında Hz. Peygamber'in rüyalarını, bu rüyaların içeriklerini, açıklamalarını ve ashâbının görmüş olduğu rüyaların Hz. Peygamber tarafından tahlili yapılmıştır. Tezimiz hazırlanırken, Buhârî ve Müslim'in Câmileri, Tirmizî, Ebû Davud, İbn Mâce, Nesâî ve Dârimî'nin Sünenleri, Ahmed b. Hanbel'in Müsned'i, İmam Malik'in Muvatta'sı kaynak olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda, mevcut eser havuzunda yer alan Hz. Peygamber ve ashâbına ait rüya rivayetleri tek tek tespit edilip incelenmiştir. İncelenen bu rivayetlerde kişi, mekân ve zaman ele alınarak gösterilmiştir. Kaynaklardan bulduğumuz rivayetlerin sosyal hayat içerisindeki etkileri, yaptırımları, dönütleri ve yorumları gösterilmiştir. Konuyla ilgili yapılan kaynak taramasında bulunan ve incelenen eserlerin cüzi ve eksik olduğu görülmüştür. Üzerinde durduğumuz çalışma, bütün rivayetleri net bir şekilde göstermeyi amaçlamaktadır ve iki önemli hususu öne çıkarmaktadır. Bunlardan birincisi eksik olan bu alanı toplu bir şekilde sunmaktır. İkincisi ise Müslüman toplumda istismar edilen rüya kavramının içeriğini düzeltmektir. İşte bu nedenle rüya ile ilgili rivayetlerin Hz. Peygamber nezdinde incelenmesi elzemdir. Araştırmanın temel gayesi şu şekilde özetlenebilir: Hz. Peygamber'i daha iyi tanıyıp anlamaya katkı sağlamak için rüyalarla ilgili rivayetlerin belirlenmesi ve kapsamlı bir analizinin yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca, literatürdeki mevcut boşlukların detaylı bir araştırma yoluyla doldurulması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, eksik veya hatalı bilgilerin toplumda yol açtığı yanlış anlamalar ve hatalı değerlendirmeler, Hz. Peygamber'den aktarılan güvenilir bilgilerle düzeltilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of dreams falls within the scope of interest not only in religious sciences but also in other fields of study. Indeed, many studies have been conducted in various disciplines, especially psychology. Articles and theses have also been written on this subject. This study addresses the definition, types, nature, and epistemological value of dreams. Furthermore, it examines the dreams of the Prophet Muhammad, their content, interpretations, and the analyses conducted by the Prophet on the dreams of his companions. In this research, primary sources include the compilations of Bukhari and Muslim, the Sunan collections of Tirmidhi, Abu Dawood, Ibn Majah, Nasa'i, and Darimi, Ahmad b. Hanbal's Musnad, and Imam Malik's Muwatta. Within this framework, the dreams seen by the Prophet Muhammad and his companions have been individually analyzed from the available pool of works. These narrations are presented with consideration of person, place, and time. The social impacts, implications, outcomes, and interpretations of the narrations found in the sources have also been demonstrated. A review of the literature revealed that existing works in this field are partial and insufficient. This study aims to address this gap comprehensively by clearly presenting all relevant narrations. There are two key objectives of this study. The first is to collectively present this underdeveloped area. The second is to correct the misinterpretations and exploitation of the concept of dreams within the Muslim community. Therefore, examining the narrations concerning dreams through the perspective of the Prophet Muhammad is deemed essential. The objectives of this study can be summarized as follows: It aims to contribute to a deeper understanding of the Prophet Muhammad by identifying and thoroughly analyzing narrations related to dreams. Additionally, it seeks to fill the existing gaps in the literature through comprehensive research. Furthermore, it endeavors to rectify the societal misunderstandings and misinterpretations caused by incomplete or inaccurate information with reliable knowledge transmitted from the Prophet Muhammad.