Avrupa Para Birliği 'Euro' ve Euro'nun Türk mali sistemi üzerine etkileri
European Monetary Union 'Euro' and Euro's effect on Turkish financial system
- Tez No: 117798
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR METHİBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, ekonomik entegrasyonunun en önemli aşaması olan Tek Para Euro'ya 01.01.1999 tarihinde geçmiştir. Birliğin gelecekteki konumunu belirleyecek ve uluslararası para sisteminde de çok önemli değişiklere yol açacak Euro ile nihai hedef olan siyasi birliğe daha da yaklaşılacaktır. Ayrıca ortak para birimi, tek merkez bankası, ortak faiz ve para politikası ile 290 milyon nüfusu olan yeni bir Avrupa yaratılması hedeflenmiştir. 15 Avrupa Birliği ülkesinin, 11 tanesinde (Yunanistan'ın kriterlere uyum sağlayamaması, İsveç, Danimarka ve İngiltere'nin ise kendi istekleri doğrultusunda uygulama dışı kaldıkları ) 01.01.1999 tarihi itibariyle kaydi olarak kullanılmaya başlanan, üç yıllık geçiş döneminin ardından 01.01.2002 'de banknot ve madeni para olarak tedavüle girecek olan Euro, altı ay ulusal paralar ile tedavül edildikten sonra 01.07.2002 'de ulusal paraların yerine tedavüle girecektir. Tam üye olmayı hedeflediğimiz Avrupa Birliği ülkelerinin Ekonomik ve Parasal Birliğe geçişi, Türkiye'nin de kayıtsız kalmaması gereken bir dönemi başlatmıştır. Avrupa Entegrasyonunun ulaştığı yeni boyut, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliğini hayata geçiren ve dünya ekonomisi ile entegrasyon çabalarını artıran Türkiye açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Avrupa Para Sisteminin tarihsel gelişimi ve sisteminin genel özelliklerini vurgulanıp, Para Birliği'ne geçiş aşamaları ve Avrupa ekonomisi üzerindeki muhtemel etkileri üzerinde durulmuş ve Avrupa Birliği ile yoğun ticari ve finansal ilişkileri bulunan Türkiye'ye muhtemel etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Europeon Union launched the Euro on the 1 * of January 1999, which is the continent' s common money currency, and the most important stage to economic integration. The Euro will define the union's future situation, will make important changes in the international money system. This will bring the continent closer to policital union, which is one of the aims. In addition this, whit a common currency, one central bank, common interest rates and money politics, the aim is to create a new Europa whit a population of 290 million.. On the 1s* of January 1999, the Euro started being used as bank money in 1 1 out of the 1 5 Europeon countries ( not including Greece, wich had not to reached the criterians, whilst Sweden, Denmark and England do not wish to join the union). After a 3-year transition period, on the 1 * of January 2002, the Euro will be put into circulation, as banknots and coins are used alongside each nations money, by the on the 1 a of July 2002 it will be the only currency. As we are aiming to be a full member of Europeon Union, a new era has started for Turkey. We can not neglect these changes as the Europeon Union member countries are transferring to economic and monetary union. The new dimension that European Union has reached carries an importance for Turkey, in that it helps in the Europeon Union, the Coştum Union, world economics and the integrated work. In this essay, the Europeon money system's historic improvements, the general characteristics of the system, the possible effects of these changes on the European Economy, and also the possible effects on Turkey which has strong commericial and financial relations with the Europeon Union, has all been investigated.