Avrupa Birliği Euro ve Euro'nun Türk bankacılık sektörüne etkileri
European Union of the Euro money currency and Euro effects on Turkish banking market
- Tez No: 99697
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Para, devletlerin egemenlik simgelerinden biridir. Devletler çıkarttıkları paralar ile ulusal ekonomilerini yönetmekte ve yönlendirmektedirler. Bu çıkartılmış paralar aynı zamanda uluslararası ticarette de kullanılmaktadır. Ancak, ulusal paraların uluslararası piyasalarda kullanılması problemler yaratmaktadır. Problemler de işlem yoğunluğuna göre de artış göstermektedir. Bir ulusal paranın diğer ulusal para karşısında değerinin ne olacağı, piyasaların değişim aracı olarak tercihinin ne olacağı veya tasarruf aracı olarak tercih edilip edilmeyeceği tarihin her döneminde uluslararası ticaretin önünde dura gelen problemler olmuştur. Avrupa ülkelerinin, bu problemlerin çözümü adına 18.YüzyıPdan itibaren önemli birçok çalışmaları olmuştur. Bu çalışmaların bir çoğu da başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Ancak her başarısızlık sonrası edinilen deneyimler, daha başarılı çözümlere ve daha başarılı uygulamalara götürmüştür. Son olarak, 1990 yılında Avrupa Topluluğu Ülkelerinin katılımıyla yapılan Madrid Zirvesi ile Ekonomik ve Parasal Birliğin genel çerçevesi, Mastrcht Antlaşması ile de Birliğin ekonomik kriterleri belirlenmiştir. Bu zirvede üç aşamalık bir plan çerçevesinde tek para“EURO”ya geçilmesi planlanmıştır. Bu plana göre, 01. 07.1990-31.12.1993 dönemini kapsayan birinci aşamada, sermaye hareketleri serbestleştirilerek bölgeler arası farklılıklar giderilmiş, 01.01.1994- 31.12.1998 dönemini kapsayan ikinci aşamada Birlik Merkez Bankası ile Birlik ödemeler sistemi TARGET kurulmuş, 31.12.1998 tarihi itibariyle, Mastricht ekonomik kriterlerini sağlayan 11 topluluk üyesi ülkenin tespit edilerek, bu ülkelerin paralarının karşılıklı ve her birinin ayrı ayrı Euro'ya karşı sabitlenerek parasal birlik oluşturuldu ve bu parasal birliğin para birimi Euro, Üçüncü Aşamanın başladığı 04.01.1999 tarihinde kaydi olarak tedavül etmeye başlamıştır. Bu son aşamanın 01.01.1999-31.12.2001 döneminde Birlik üyesi ülkeler ulusal paralarının yanında Euro kaydi olarak tedavül edecek, 01.01.2002-30.06.2002 döneminde hem ulusal paralar hem de Euro fiziki olarak tedavül edecek ve bu dönem içerisinde sabit oranlardan Birlik Üyesi ulusal paraları Euro ile değiştirilecek ve son aşamanın son noktası olan 01.07.2002 tarihinden itibaren de Birliği ve Birlik ülkelerini temsilen yalnızca Euro tedavül etmeye devam edecektir. Euro, Birlik ülkelerinin mali ve ticari sorunlarının çözüm arayışları çıkartılmış uluslarüstü bölgesel olmakla beraber, bölge ülkelerinin dünya ticaretindeki yeri dikkate alındığında dünyayı, Türkiye ile ilişkilerine bakıldığı zaman Türkiye'ye etkilerinin çok büyük olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.Türk mali sektörün en büyük bölümünü oluşturan Türk bankalarının, Euro'nun olası etkilerini değerlendirerek, gerekli tedbirleri zamanında alması, beklenen risklerin gerçekleşmesi durumunda bankalarımıza rekabet gücü verecektir. Bu nedenle, parasal birliğin tarihsel gelişimi, kurumsal yapısı incelenerek, Euronun teknik yapısı anlatılmış ve Türk bankacılık sektörüne olası etkileri incelenmiştir. Araştırmada, konunun yeni oluşu nedeniyle akademik yayınların yetersizliği ve ayrıca bunların bir çoğuna da ulaşılamamış olması nedeniyle yoğun olarak Avrupa Komisyonu, Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yayınları ve bunların yanında da dergilerde yayınlanan makalelerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Money is one of the sovereignty symbols of the states. The states have been govern and orient their national economies by means of the moneys they emit. These emitted moneys are also being used in international trade. Howerver, usage of national moneys in international markets have been causing some problems. And problems have been presenting increase in parallel to the densty of transactions. That the value of a national money shall be what against another national money, that the preference of markets as interchanging material shall be what, or shall be preferred or not as a saving instrument have always been standing problems against international trade in every stage of the history. European countries have had many works for solution of these problems since 18'th century. And much of these works have been concluded without succeed. Howerver all experiences being achieved after any unsuccessfulness have leaded toward some more successful solition then toward more successful applications. Finally in the year 1990, Madrid Convention and general enviroment of economical and finantional union were specified by participation of European Cominitiy member countries and the economical criterion of the unity were specified by means of the Maastricht Convention. During this convention it was decided to pass toward single money unit“Euro”in scope of a plan of three stages. According to this plan, capital movements were released in the period of first stage that is covering the 01.07.1990-31.12.1993 period end, differencews between the regions were aliminated. And durig the second stage Which covers the period of 01.01.1994-31.12.1998 The European Central Bank and Unity payment sistem TARGET were established and as of 31.12.1998 the 11 member country who determine Maastricht economical criterion and the moneys of these countries were fixed against each other and against Euro and the money union was established. Therefore the money unit of these money union was put in market as registration on 01.01.1999 on which the third stage was started. During the 01.01.1999-31.12.2001 period of this last stage, the member countries shall use current Euro as registration beside their national moneys and during the 01.01.2002-30.06.2002 Euro shall physically be put in market beside the national moneys and during the same period it shall be interchanged with the national moneys over the fixed rates and again from the end point of this stage that is 01.07.2002 only Euro shall be used in current as representing the union and the countries of the union.Euro is the regional money over nationals in order to solve the financial and commercial problems of the member countries, and when the place of the regional countries in the world's trade is taken in consideration it shall not be wrong to say that it shall effect the world and in Turkey respect instead it shall not be wrong to say that it shall have substantial affects on Turkey. Evaluating the affects of the Euro on the Turkish banks which from the biggest part of the Turkish financial sector, taking the necessary measures in time shall give a competition power to our banks in case that the expected risks are realized. Therefore, as investigating the historical enhancement of the financial unity, and its institutional structure, the technical structure of Euro was expressed and its effects on the Turkish banking sector were examined, in this stady, the publications of European Commission, Turkish Banks Association and Turkish Republic Central Bank were utilized because of the case is very new and the related academic documents are not sufficient and much of these documents could not be reached at. IV