Adli amaçlı el yazısı ve imza incelemelerinde güzel sanatların yeri ve önemi
The Situation and importance of forensic handwriting and signature examinations on the fine arts
  1. Tez No: 117811
  2. Yazar: NERİMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
94 ÖZET Adli amaçlı doküman incelemesi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mahkemeler ile güvenlik güçlerinin olayları çözmede yararlandığı bir adli bilim alanıdır. Doküman incelemesi; (belgeler üzerindeki el yazısı ve imza incelemeleri, daktilo ve bilgisayar yazıcısı (printer) çıktılarının incelenmesi, fotokopi çıktıları, mürekkep yaşı ve mürekkep farklılıklarının incelenmesi, kağıt analizi, pasaport ve seyahat belgelerinin incelenmesi, mühür, kaşe, pul incelenmesi, banknot ve değerli kağıtların incelenmesi, tahrifatlar, kredi kartları ve fulaj izlerinin incelenmesi vs) kan, kıl, parmak izi gibi fiziki birer delil niteliği taşıyıp, kimlik tespitinde olumlu sonuçlar verebilmektedir. Adli amaçlı doküman incelemesi; tüm teknik donanımlara sahip laboratuvar ortamlarında doküman inceleme uzmanları (bilirkişi) tarafından hem fiziksel, hem de kişisel tecrübelerinin yardımı ile yaptığı yoruma dayalı sübjektif bir alandır. Tez çalışmasında; doküman inceleme alanında, çeşitli meslek gruplarındaki kişilerden bir kısmının belirli bir eğitimden sonra diğer bir kısmının ise tesadüfen bilirkişilik yaptıkları gerçeğinden yola çıkılarak, bilirkişilik yapacak olan kişilerin tesadüfen seçilemeyeceği, aksine görsel yeteneği gelişmiş, görsel algı eğitimi almış kişiler arasından özenle seçilerek, laboratuvar ortamında iyi bir eğitim aldıktan sonra bilirkişilik yapmaları gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Eğitim programının temeli görsel algı üzerine kurulmuş olan güzel sanatlar fakülteleri grafik bölümü öğrencilerinin doküman inceleme alanına yatkın oldukları düşünülmüş bu amaçla, güzel sanatlar grafik bölümlerinin eğitim programları incelenmiş, bilirkişilik yapan kişilerin görüşleri alınmış ve son olarak, bilirkişilik yapan çeşitli meslek grupları örnek alınarak, aynı95 meslek gruplarında öğrenim gören üniversitelerin son sınıf öğrencilerine yazı ve imza olarak iki bölümden oluşan bir görsel algı testi uygulanmıştır. Bu test sonuçlarına göre güzel sanatlar grafik ana bilim dalı öğrencilerinin % 84 yazı, % 88 oranında imza testinde başarı gösterdikleri bunu sırasıyla mimarlık, fizik ve diğer meslek gruplarının izlediği gözlemlenmiş ve güzel sanatlar grafik ana bilim dalından bölümünden mezun olan kişilerden belirli bir laboratuvar eğitiminden sonra adli amaçlı doküman inceleme alanında özellikle yazı ve imza incelemelerinde yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY Forensic document examination, like in all over the world, is a forensic science discipline which is used by law enforcement units as a tool in solving crimes in our country. Document examination; ( examination of handwritings, and signatures on documents, examination of print-outs, photocopies, ink age determination, and examination of ink differences, analysis of papers, examination of passports, and travel documents, stamp and seal examination, examination of banknotes, and valuable papers, falsifications, credit card frauds, examination of indented writing ) is considered to be a physical evidence like blood, hair, fingerprint, and gives positive results in identification tasks. Forensic document examination is a field in which the document expert gives subjective conclusions that are based on comments with the help of his/her physical, and personal experience, in laboratories with all the necessary technological equipment. In the thesis, based on the fact that in the field of document examination, some of the people from different occupation groups become experts after a specific education, and some become experts coincidentally; it has been tried to state that, the persons to be experts can not be chosen coincidentally, on the contrary they should become experts after having been chosen carefully among the people educated on visual perception, and having a developed visual ability. Students from the graphics department of faculty of arts are considered as skilled in document examination field. For this reason, the education programs of graphics department of faculty of arts are examined, the opinions of the experst are taken, and finally by taking different occupation groups that perform expertise task as examples, the final grade students from the same occupation groups are given a visual perception test including two parts, namely writing, and signature. According to the results of this test, it is observed that students from graphics department of faculty of arts have an 84 percent success in writing test, and 88 percent success in signature test, and architecture, physics, and other occupation groups follow respectively. It is concluded that after a specific laboratory training the people graduated from graphics department of faculty of arts could be useful in the field of forensic document examination, especially in the writing and signature examinations. s