İç denetim ve tarım kredi kooperatiflerinde uygulaması
Internal audit and application of agricultural credit cooperatives
- Tez No: 117812
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Türkiye' de, 10.095 birim tarımsal kooperatif ve bunlara üye 4,8 milyon üye çiftçinin olduğu 80 Birlik, 3 Merkez Birliği vardır. Bu üç Merkez Birliğinden birisi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği 16 Bölge Birliği, Anonim Şirketleri, 2.471 Birim Kooperatifi ve 1.557.787 üyesi ile tarımsal kooperatiflerin % 30 payına sahiptir. (1999 yılı itibariyle) Her kuruluşta olduğu gibi kooperatiflerde, özellikle tarımsal kooperatiflerde, denetim çok önemlidir. Üyelerinin eğitim seviyesi ile sosyal ve kültürel pozisyonları ve faaliyet alanına baktığımızda, tarımsal kooperatiflerde denetimin önemi daha kolay anlaşılabilir. Piyasa ekonomisi şartlarında çalışan Tarım Kredi Kooperatifleri yatay ve dikey kendi teşkilatına sahip, fakat yönetiminde devlet (kamu) kuruluşu gibi hareket eder. Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, iç denetim ve dış denetime tabii tutulur, iç denetim üç şekilde yapılır. Bunlardan birincisi, birim kooperatiflerde, Bölge Birliklerinde ve Merkez Birliğinde genel kurulca seçilmiş denetçiler tarafından yapılan denetim, ikincisi; Bölge birliklerinde istihdam edilen ve bölge birliği müdürüne bağlı olarak çalışan kontrolörlerce yapılan denetim, üçüncüsü de; Merkez Birliği Müfettişlerince yapılan denetimdir. Dış denetim ise esas olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Tarım Kredi Kooperatiflerinde, mevzuat ve finansal kayıtlara göre yapılan iç denetim, Tarım Kredi Kooperatiflerinin gelişmesine yardımcı olmaz. Tarım Kredi Kooperatiflerinde şekli denetim İle birlikte faaliyet denetimini ve finansal istatistiklerin analizini göz önüne alan, yeni bir denetim şekline başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In Turkey, there are 80 Unions and 3 Central Unions which have 10.095 Unit Agricultural Cooperatives and 4.8 million member farmer of these cooperatives. Turkish agricultural Credit Cooperatives, which is one of these 3 Central Units, has a share of approximately % 30 of Agricultural Cooperatives with it's 16 Regional Union, Stock Companies, 2.471 Unit Cooperatives and 1.557.787 members.(1999 year as regards) Supervising is very important for every foudation, as well as cooperatives, especially agricultural cooperatives. When we look through the field of activity, social and economic position and education level of it's members, we can easily understand the importance of supervising of agricultural cooperatives. Turkish Agricultural Credit Cooperatives, which works under the conditions of market economy, has it's own horizontal and parallel organization but it behives as a state foundation on it's management. Turkish Agricultural Credit Cooperatives have been supervised by two ways; Internal control and external control. Internal control is occured in three ways. First, it has been occured by supervisors of chosen general meeting at unit cooparatives, at division unions and centre unions. Second, the supervisors which are under the authority of manager have supervised. Third, the supervision has been occured by the supervisors of central unions. External control is resulted by Ministry of Agriculture, forestry and rural affairs. In A.C.C internal supervising, which is done according to regulations and financial records, doesn't help the development of A.C.C In A.C.C, it has been added to this kind of internal supervising together with it must be started the new kind of supervising system, which realise the activity supervising and analize the financial ststistics. _,“_”"__ (KURULU