Açıköğretim lisesi mesleki açık öğretim programı öğrencileri ile kız meslek liseleri öğrencilerinin akademik başarılarının karşılaştırılması
Comparing the academic success of open high school professional open teaching program students and girl vocational high school students
- Tez No: 117810
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTEN ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmanın amacı, AÖL Mesleki Açık Öğretim Programı öğrencileri ile KML öğrencilerinin akademik başarılarını değerlendirerek karşılaştırmaktır. Araştırmanın evreni, 1999 - 2000 eğitim öğretim yılı ikinci yarıyılında Ankara il merkezi MEB Kız Teknik öğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı Zübeyde Hanım KML Giyim Bölümüne devam eden öğrenciler ile aynı okulda AÖL-MAÖP Giyim Bölümüne devam eden öğrencilerden oluşmaktadır. MAÖP'dan giyim bölümüne devam eden 25 öğrencinin hepsi araştırma kapsamına alınmıştır. KML'den giyim bölümüne devam eden öğrencilerden kura yoluyla her sınıftan bir şubenin bir grubu olmak üzere toplam üç grup öğrenci seçilerek araştırma örneklemine alınmıştır. Bu özelliklere göre belirlenen MAÖP'dan 25, KML'den 36 olmak üzere toplam 61 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğrencilerin bilişsel davranışlarını ölçmek amacıyla kullanılan“Bilgi Düzey Belirleme Testi”, KML eğitim-öğretim programlarından döneme ait programlar belirlenerek, giyim öğretim programda yer alan amaçlar doğrultusunda hazırlanmıştır. Hazırlanan testin ön denemesi yapılarak geçerliliği ve güvenilirliğini sağlanmıştır. Birinci sınıflar için 55, ikinci sınıflar için 70, üçüncü sınıflar için 80 sorudan oluşan bilgi düzey belirleme testi örnekleme giren öğrencilere dönem başında ön test, dönem sonunda son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test puanları hesaplanarak MAÖP öğrencileri ile KML öğrencilerinin bilişsel davranışlardaki başarılarının karşılaştırılmasında kullanılacak veriler elde edilmiştir, öğrencilerin psikomotor davranışlarını ölçmek amacıyla“Ürün Değerlendirme Ölçekleri”ve“Süreç Değerlendirme Ölçekleri”kullanılmıştır, öğrencilerin dönem içinde ilk kez uyguladıkları ürünler belirlenerek birinci sınıflarda bluz, ikinci sınıflarda ceket ve elbise, üçüncü sınıflarda ise pantolon ürünü işlemlere göre ayrılarak 100 puan üzerinden her bir işlemin ağırlığına204 göre 2-18 arasında. değişen, puanlar, verilerek. "Ürün. Değerlendirme -Ölçekleri hazırlanmıştır. Süreç değerlendirme ölçekleri ise her bir işleme düşen puan, ağırlığına göre işlem basamaklarına dağıtılarak hazırlanmıştır. Bilgi düzey belirleme testi, ürün değerlendirme ölçekleri ve süreç değerlendirme ölçekleri ilgili kaynaklardan yararlanılarak ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Hazırlanan bu ölçeklere göre örnekleme giren öğrencilerin psikomotor davranışları, dönem boyunca haftalık ders saatlerinde araştırmacı, bir uzman ve sınıf öğretmeninden oluşan üç kişilik bir değerlendirme grubu tarafından gözlem yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada MAÖP öğrencileri ile KML öğrencilerinin bilişsel ve psikomotor başarıları karşılaştırılırken bağımsız gruplarda t-testi, birbiriyle olan ilişkilerine bakılırken korelasyon tekniği kullanılmış, anlamlılık düzeyi 0.05 ve 0.001 olarak alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgu ve yorumlara göre; * Örnekleme giren öğrencilerin kişisel özellikleri ile ilgili olarak; 1. MAÖP öğrencileri genelde 19-35 yaş grubunda, çoğunluğu bekar ve çalışmayan, bulundukları programa kendi istekleri ile gelen, yüksek öğrenime gitmek isteyen öğrencilerdir. KML öğrencileri ise, çoğunluğu 14- 18 yaş grubunda, bekar ve çalışmayan, çoğunluk olarak bulundukları programa kendi istekleri ile gelmeyen ve yüksek öğrenime gitmek istemeyen öğrencilerden oluşmaktadır. * Örnekleme giren öğrencilerin bilişsel davranış başarılan ile ilgili olarak; 2. MAÖP öğrencileri ile KML öğrencilerinin ön bilgi düzey belirleme test puanları arasında 1. sınıflarda MAÖP öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark vardır. 2. ve 3. sınıflarda iki grup arasında ön bilgi düzey belirleme test puanlarında anlamlı bir fark yoktur.205 3. MAÖP öğrencileri ile KML öğrencilerinin son bilgi düzey belirleme test puanları arasında 1. sınıflarda MAÖP öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark vardır. 2. ve 3. sınıflarda iki grup arasında son bilgi düzey belirleme test puanlarında anlamlı bir fark yoktur. 4. MAÖP öğrencilerinin ön ve son bilgi düzey belirleme test puanlan arasında anlamlı bir fark yoktur. 5. KML öğrencilerinin ön ve son bilgi düzey belirleme test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark vardır. * Örnekleme giren öğrencilerin psikomotor davranış başarıları ile ilgili olarak; 6. MAÖP öğrencileri ile KML öğrencilerinin psikomotor davranış puanları arasında 1. ve 3. sınıflarda MAÖP öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark vardır. 2. sınıflarda ise anlamlı bir fark yoktur. * örnekleme giren öğrencilerin bilişsel ve psikomotor davranış başarılarının arasındaki ilişki ile ilgili olarak; 7. MAÖP öğrencilerinin bilgi düzey belirleme test puanları ile psikomotor davranış puanlan arasında 3. sınıflarda anlamlı bir ilişki vardır. 1. ve 2. sınıflarda anlamlı bir ilişki yoktur. 8. KML öğrencilerinin bilgi düzey belirleme test puanlan ile psikomotor davranış puanları arasında 2. sınıfların ikinci ürününde ve 3. sınıflarda anlamlı bir ilişki vardır. Diğer sınıflarda anlamlı bir ilişki yoktur.206 Elde edilen bu sonuçlara göre KML öğrencilerinin programa girişte MAÖP öğrencilerine göre daha az bilgiye sahip oldukları görülmüş, fakat dönem sonunda KML öğrencilerinin MAÖP öğrencilerinden daha fazla ilerleme kaydettikleri belirlenmiştir. MAÖP öğrencilerinin ön test - son test ortalamalarında anlamlı bir farkın olmaması programda öğrencilerde bilişsel davranışlarda ilerleme olmadığının göstergesidir. Dönem sonunda 2. ve 3. sınıflarda iki grup adına bilişsel davranışlarda anlamlı bir fark bulunmamış, psikomotor davranışlarda ise genel olarak MAÖP öğrencilerinin daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the academic success of Open High School (OHS) - Professional Open Teaching Program (POTP) students and Girl Vocational High School (GVHS) students. The population of this study, during 1999-2000 education semester second term, consisted of the students of clothing department in Ziibeyde Hanım Girl Vocational School and the students of OHS-POTP. All (25) POTP students, 36 students chosen from GVHS were included randomly in this study. In the study,“The Information Summative Test”which is used for measuring the level of cognitive behaviours of the students, was prepared as to the purposes of GVHS Educational Programs. It was obtained the validity and the reliability of the work by testing. It was asked 55 for the first class, 70 for the second class, 80 questions for the third class. The test was done as a pre-test at the beginning of the term and as a post-test at the end of the term. Counting the pre_post-tests scores of the students, it was got the datums that is use for comparing the successes of the students at the subject of cognitive behaviours. It was done“Product Evaluation Scales”and“Process Evaluation Scales”to measure psychomotor behaviours of the students. It was determined the first products that the students will make during the term. So, the products were determined as to blouse for the first class students, jacket and dress for the second class ones, and trousers for the third class students according to the special features of the works, the scores were determined on to 100 (scores) then, evaluating according to between 2-13 scores,“Product Evaluation Scales”were prepared and“Process Evaluation Scales”, as to scores of each kind of task, were prepared as distributing work steps,“The Information Summative Test”,“Product Evaluation Scales”and“Process Evaluation Scales”were proceeded by the researcher, making good use of sources and asking for the points of view of the specialists. And,208 according to these scales psychomotor behaviours of the students at the sampling, during the term, at weekly lessons times, were evaluated by an evaluation group consisted of a researcher, a specialist and a class teacher. In the research the comparison between the cognitive and motor success of the students were made with the t-test between independent groups. The relation between the cognitive and motor success of the students were made with the correlation test. The levels of the significancy were taken as 0.05 and 0.001. According to the data and interpretation; * In cognitive behaviour of the students; - In first class, there is a significant difference between pre-tests scores of the POTP students and GVHS students, in favour of the POTP students In cognitive behaviour. In second and third class, there is no significant difference between pre-tests scores of the POTP students and GVHS students. - There is a significant difference between post-tests scores of the POTP students and GVHS students, in favour of the GVHS students in second class In cognitive behaviour, but the POTP students in first and third class. - There is no significant difference between pre-test and post-test scores of the POTP students In cognitive behaviour. - There is a significant difference between pre-test and post-test scores of the GVHS students, in favour of the post-test In cognitive behaviour.209 * In psychomotor behaviours of the students; - There is a significant difference between motor behaviours scores of the POTP and GVHS students in favour of the POTP students in the first and third classes In psychomotor behaviours. In the second class there is no significant difference between pre-tests scores of the POTP students and GVHS students. * In cognitive and psychomotor behaviour of the students; - In the third class, there is a significant relation between cognitive behaviour and motor behaviour scores of the POTP students. In the first and second classes, there is no significant relation between cognitive behaviour and motor behaviour scores of the POTP students. - In the second class second prodact and third class, there is a significant relation between cognitive behaviour and motor behaviour scores of the GVHS students. In the first and second classes firs prodact, there is no significant relation between cognitive behaviour and motor behaviour scores of the GVHS students. As a result, there is no significant difference between POTP students and GVHS students In cognitive behaviour. POTP students has been found to be more successful than GVHS students in psychomotor behaviours.