İnsan hakkı olarak bireysel bilgi alma hakkı
As a human right: Getting individual information right
  1. Tez No: 117824
  2. Yazar: İLHAN CİHANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYATİ HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tezin amacı; demokrasi ile insan hakları arasındaki organik ilişki ve insan haklarıyla ilgili temel belgelerde tanımlanan bilgi alma hakkının demokratik, şeffaf ve katılımcı bir toplum kurma yolundaki önemini ortaya koymaktır. Bu çerçevede yukarıdaki kavramların oluşturduğu alanda, bireysel bilgi edinme hakkı ve bu hakkın ayrılmaz bir parçası olan saydam yönetim/gün ışığında yönetim/yönetimde açıklık kavramları, bunların gelişimi, kapsamı, güvenceye alınmasında kullanılabilecek araçlarla ilgili haklar ve bazı ülkelerdeki uygulamalar ve sorunlar teorik olarak incelenmiştir. Çağdaş demokrasilerdeki uygulamalar ile Türkiye örneği karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Türk kamu yönetiminde gelenekçilik, merkeziyetçilik, aşırı bürokrasi, hikmet-i hükümet gibi eğilimler, devlet - birey ilişkisinde, bireyin hak ve özgürlüklerini kısıtlayarak“gizlilik”kavramını öncelik haline getirmiştir. Çağdaş demokrasilerde bireysel hak ve özgürlükler, şeffaflık, verimlilik, katılımcılık ve toplumsal refah yükselen değerlerdir. Tezde, kamu yönetiminde“gizliliğin”bu değerlere ulaşmada başlıca engel olduğu varsayılmıştır. Nitekim ülke genelini etkileyecek boyutta bir çok yolsuzluk ve hatta adli olayın bu gizlilik nedeniyle aydınlatılmadığı, sorumlular hakkında yasal gereğinin yapılamadığı, bütçenin kapalılığı gereği, bireyin yönetenlerin mali alandaki performansları ve sorumlulukları konusunda bilgi edinemediği tespit edilmiştir. Bireysel hak ve özgürlüklerin güvenceye alınmasında, toplumsal talepten daha çok, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile bütünleşme süreci ve küresel bütünleşme aracıları olan IMF ve Dünya Bankası gibi kurumların etkili olduğu, bu nedenle yurttaş bilincinin gelişmediği, toplumsal kurumsallaşmanın oluşmadığı, var olan kurumlar arasında uyumun sağlanamadığı, yapılan iyileştirmelerin beklenen bireysel ve toplumsal faydayı sağlayamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to put forward the importance of exercising the right of getting information and to put forward the importance of plural Democracy and Transparency which is provided in the Universal Human Right Act. Within the perspective of these concepts and field, the participation and application of these concepts that have occured in some countries have been examined, and the developments, the coverage, the rights to be preserved and applications in some countries along with the problems, have been evaluated. The applications of modern democracies have been discussed with the Turkish example. The concept of 'secrecy' has been brought as a priority in the individual-Government relations by curtailing the personal rights and freedom, in the Turkish Public Administration's traditional, centralized, bureuacratic, Government Tendency prone system. In the modern democracies, the personal rights and freedom, transparency, productivity, participation and welfare of society are some of the values gaining importance. In this thesis, the secrecy in Public Administration is considered as an obstacle in the realisation of these values, hence it has been found that a number of irregularities which could affect the country as a whole and whose legal proceedings couldn't be disclosed because of which of this secrecy and because of which legal proceedings couldn't have been taken against those responsible. Because of the same reasons and because of the need for the secrecy of Budget, the performances of the administrators in the field of the finance, wasn't ascertained. It has been found that, in guaranteeing the individual rights and freedoms, institutions like IMF and World Bank have been more active as a