Sanayi ötesi topluma geçiş sürecinde emek olgusundaki değişme eğilimleri
Changing labor trends in the passing process of post industrial society
  1. Tez No: 117825
  2. Yazar: AHMET MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
VI ÖZET Geçiş sürecini yaşadığımız Sanayi-Ötesi Toplum, sanayi toplumunun kavramların/kurumların ve davranışlarını değiştirmekte, özelde emeği, genelde ise toplumu da kendine göre yeniden şekillendirmektedir. Emek açısından yeni toplumu irdelediğimizde, emekte kendi dinamizmiyle yeni topluma hazırlanmakta ve hatta yeni toplumun hazırlayıcı taraflarından birisi olmaktadır. Nitekim; siyasal demokrasinin gereklerinin, çalışma hayatında da uygulanmasının bir diğer adı olan teknolojik değişmeler, bilginin artan rolü, küreselleşme olgusu rekabetin adeta saldırgan eğilimler taşıması, liberal sistemin tüm dünyada rakipsiz kalarak tek hakim sistem haline gelmesi, kitleselliğin ve kollektivitenin çözülüşü ve gelişen yeni ekonomi gelişmiş dünya için artık sanayi toplumundan farklı yeni bir toplumun SÖT başlatıcısı olmaktadır. Bu gelişmeler aynı zamanda yeni toplumunda temel dinamiklerini oluşturmaktadır. İstihdamın hizmetler sektörüne kayması, yeni işlerin ortaya çıkışı, mesleklerin yapı ve niteliklerindeki değişmeler, yeni istihdam şekilleri ve işin yapıldığı mekanlardaki değişim, fabrikanın toplumsal hayatın merkezi olmaktan çıkışı, üretimde ve tüketimde kitleselliğin sona erip bireyselliğin öne çıkışı, standardizasyonun yerini esnekliğin sürekli yeniliğin farklılığın alışı, işletme ölçeklerinin küçülüşü kollektivist karakter arz eden sendikanın gücünün kırılması, işin örgütlenmesindeki ve artık yönetmeyen yönetim anlayışının uygulanabilir hale gelişi de SÖT tasvirindeki başlıca unsurlar/gelişmelerdir. Yeni toplumda, emeğin kültürel ve toplumsal sorumluluğunun artışı, yaş ortalamasının artışı, vasıf düzeyinin yükselişi, üretim faktörlerinin hem faktörel bazda zenginleşmesi çeşitlenmesi ve sofistike entelektüel emeğin öne çıkışı ve hem de lokal alanda emeği özgürleştirirken, işini ve kısacaVII kendisini de küresel alanda yeniden ve sürekli yorumlaması/yapılandırması zorunluluğunu gündeme getirmektedir. Ayrıca üçüncü sektörün giderek yaygınlaşması, topluluk tutumuna dayanan endüstri ilişkileri sistemini zorlayan ve daha bireysel nitelik arz eden insan kaynakları anlayışı, kesim mücadelesini içeren toplu pazarlık anlayışı yerine, iş yerlerindeki çözüm arayışları taraflar arasında diyalog, uzlaşmaya dayalı mutabakatlar gündeme getirmiş bulunmaktadır. Gelişmelerin emek açısından değerlendirilmesi durumunda, emek açısından artık daha insani bir dönemin başladığının altını çizebiliriz. Böylece emeğin kendisini gerçekleştirebileceği bir dönemin açıldığını öngörebiliriz. Fakat sürekli tereddüt, sürekli teyakkuz ve sürekli öğrenen organizasyon modelinin başarılı olma şartı ve zorunluluğuyla....
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY The passing process of post industrial society that we experienced, is not only changing the cincepts/institution and their behaviours of industrial society, but also giving a form; in particular to labor and generally to society over again. Wehn we discuss the new society from labor side; the labor - itself- has been getting ready to the new society with its own dynamism, and even it's becoming the preparation part of this new society. Besides as a matter of fact, technological development -also has got the same meaning with; carrying out the necessity of democracy to working life-, growing role of information, global event, rivelery's -almost- carrying aggressive tendencies, as being the only ruler system, liberal system's becoming as an unrivalled position in the world, unraveling masses and collectivity, and the new etonomş that developes are now being the leadership of a post industrial society that's different than industrial society. At the same time these developments, formes the basic dynamics of the newsociety. Main developments in description of the post industrial society is also; sliding employments to service sector, appearing new jobs, structural and the qualificational changes in proffessioncies new types of employment and the variation of the spaces where work is done, coming out factories from the centre of life, individualism's leading both in production and consumption while tha massive consumption's becoming to the end, flexibility's becoming as a continious reform instead of standardization, getting smaller of administration scales, trade union's -that carry a collective character- broken power and during the organization of labour, changing the mentality of management done by managers. In the new society, growth of both cultural and social resporsibilities in labor, increasing the averages over age, rises in tha quality level make the production factors being rich/varified on the factoral base and sophisticatedIX intellectual labor's leading the way and the same time these make the labour free on the local area. So them; these factors must make comments about themselves and renew themselves, both ever again and continiously on the global stage. Furthermore; as the third sector's being generalized, human resources which have the meaning of individual relations system that leans upon community attituoe and supplying more individual quality, has brought the mehtality of seeking solitions between the side dialogue with the conformity depending on agreement instead of collective discussion that includes group struggle. When we sum up the situation of developments from labor side, now, we can underline a period more human. Thus, we can make suggestion for labor that a new period has just begun to make itself realize. But the only rule to do this suggestion is; being succesfull at an organization model that learns continiously and carrying the obligation of permanent hesitation and permanent vigilance...