Türkiye'de yönetimin yeniden düzenlenmesinde siyasal irade ve siyasal kararlılık sorunu (1985'den sonra)
Administrative reorganization in Turkey problems of will and political determination (since 1985)
- Tez No: 117830
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTHAN FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Yönetimin yeniden düzenlenmesinde en önemli görev ve sorumluluk siyasal İktidara düşmektedir. Düzenleyici reformlarda temel amaç ulusal ekonomilerin verimini ve değişime uyum yeteneklerini arttırmaktır. Yönetsel reform çabalarından sonuç alınması, siyasal iktidarın alacağı kararlara, vereceği desteğe, göstereceği tutarlılığa bağlıdır. Siyasal iktidarlar bir takım aktörlerden soyutlanmış değildir. Siyasal kararların yaşama geçirilmesi sürecinde siyasal irade ve siyasal kararlılığı etkileyen çevre, içsel ve dışsal unsurların etkileşimi ile kendini göstermektedir. Siyasal iradenin kendisinden kaynaklanmayan, dışarıdan gelen unsurlar dışsal etkileri, bir kurum olarak siyasal iktidarın özelliklerinden, yapısından, süreçlerinden kaynaklanan unsurlar da, içsel etkileri oluşturur. Hükümetler politika ve uygulamalarında diğer ülkelerdeki gelişmeleri göz önünde bulundurmak zorundadır. İkinci Dünya savaşından sonra planlama aracılığıyla kalkınma amaçlı politikaların yaşama geçirilmesinde, iyi işleyen ve kalkınmayı sağlayacak bürokrasiye ihtiyaç vardı. Kalkınmayı sağlayacak kamu yönetimi sisteminin gerçekleştirilmesi için“idarî reform”çerçevesinde daha çok, kamu yönetiminin örgütlenme, çalışma, yöntem ve kurallarının iyileştirilmesini sağlayacak yasa taslaklarının hazırlanmasını kapsayan, ağırlıklı olarak yönetiminin içi işleyişini düzenlemeyi hedef alan hukuksal ağırlıklı bir yaklaşım hakimdi.1970'lerde dünya ölçeğinde yaşanan ekonomik kriz, her alandaki refah devleti politikalarının sorgulanmasına neden oldu. Krizin nedeni, görev alanı genişleyen ve çeşitlenen devletin sosyo-ekonomik süreçteki rolü olarak saptanınca, özelleştirme politikaları ile devleti küçültme ve ekonomik etkinliği düzenleyen bir çok mevzuatı toptan kaldırma“ gibi liberal girişimler ön plana çıktı. Son yirmi yıldır dünyada yaşanan bu neo liberal eğilimler, uluslararası kuruluşların kılavuzluğunda bir çok ülkenin ekonomi ve yönetim yapılarına yansımıştır. Ekonomideki bu dönüşüm, ”toplam kalite yönetimi“, ”yönetişim“ gibi yeni kavramları, ”yeniden yapılanma" olarak adlandırılan yönetimi düzenleme sürecine katmıştır. Ekonomi-siyaset dengesini yeniden kuran bu dönemde yönetimin yeniden düzenlenmesi çerçevesini, uluslararası mali kuruluşlar belirlemiştir. Türkiye'nin ekonomi ve siyasal hayatında istikrarsızlığın hakim olduğu son onbeş yıllık dönemde, kamu yönetiminin düzenlenmesinde içsel etkenler rol oynamakla birlikte, kamu yönetimi sitemi dışsal unsurların belirleyiciliğinde şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The governments have the most important task and responsibility for administrative regulatory reforms. A fundemental objective of regulatory reform is to improve the efficiency of national economies and their ability to adapt to change. Taking a result from administrative reforms depend on government's decisions, support and consistent. National governments are not isolated actors. In the process of applying of political decisions, environment which effects the political volition and stability, occure with interaction of internal and external elements. The elements which arise not from political volition but arise from the outside, constitute external effects, while the elements which arise from caracteristics, structure and process of political volition as an institution are constituting internal effects. The goverment's actions and policies increasingly must take into account what is happening in other countires. After the II World War, for applying the policies purposeful development, there were need a bureaucracy which will supply development. To realize the public administration system which supplies development, inside the“administrative reform”, mostly an approach that covering law drafts which supply becoming organized, methods and rules of work of public administaration and mainly targets internal process of administration dominated. In the 1970's the economic crisis which effects allover the world caused to beinterogated of“welfare state policies”in every area. When the cause of crisis have been determined as a role of government in the social and economical process, liberal policies like“shrinking government with privatisation and cancelling competeley laws which arrange economic activitiy”have been in the most important place. In the last twenty years, these existing neo-liberal tendencies have been reflected to administrative and economical structures of many countries with the guidance of international organizations. This transformatin in economy added new concepts like“total quality managament”,“governance”to reconstruction process called“new management”. International financial organizations determined the administrative reform which set up economy and policy balance. In the last fifteen years period inwich unstability dominated the economical and political life of Turkey, public administration system have been taken shape with external elements together role of internal elements. F?:... u U -“-si 0 -W n ”i