Türk belediye sisteminde ölçek ve model sorunu
Size and model problem in the Turkish municipal system
- Tez No: 117832
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
ÖZET Geçtiğimiz yüzyıldan bu yana sürdürülen 'yerelleşme' tartışmalarının çok önemli bir boyutu da yerel yönetimlerin ölçeklerine ve modellerine yönelik düzenlemelerdir. Yapılan düzenlemelerin temel gerekçesi ise, 19. yüzyıldan itibaren hızlanan kentleşme sonucu, kentlerin nüfus ve alan ölçeklerinin çok büyük ölçüde değişmesi ve bu gelişme karşısında yerel yönetimlerin gerektiği gibi hizmet üretememeleridir. Yapılan düzenlemelerle ilgili tartışmaların odağında, yerel yönetimlerin bu tür müdahaleler ile düzenlenmesi ve yerel özerklik ilkesini arasındaki ilişki, büyük yerel yönetim birimlerinde demokratik katılımın sağlanması ve hangi düzeydeki ölçeğin etkili ve verimli hizmet üretmeye uygun olabileceği yer almaktadır. Türkiye'de ise ölçek ve bununla bağlantılı farklı yönetim modelleri üzerinde çok az tartışma yapılmaktadır. Oysa Türk belediye sisteminde, önemli bir ölçek ve model sorunu vardır ve bu sorun giderilmeden yerel yönetim birimlerine yönelik düzenlemelerin başarı şansı çok düşük olacaktır. Bu sorunun giderilmesi ise öncelikle belediyeleri kapsayan birleştirme ve zorunlu birlik kurma amaçlı alan düzenlemesini gerekli kılmaktadır. Türk Belediye sisteminde ölçek ve model sorunun incelendiği bu araştırmanın ilk bölümünde kentleşme, kent yönetimleri ve kentsel optimal ölçeğe yönelik kavramlar ve dünyada kentlerin yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar incelenmiştir, ikinci bölümde ise Türkiye'de kentleşme ve kent yönetimleri konusu incelenerek özellikle belediyelerde ölçek ve model sorununun boyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise bu sorunla ilgili yapılmış olan alan araştırması sonuçlan sunulmuş olup, daha sonra genel bir değerlendirme yapılarak önerilere yer verilmiştir.Sonuç olarak, bu araştırma ile yerel yönetim sistemimizdeki çok önemli bir sorunun boyutlarının ortaya konularak, önerilen bazı öneriler ile bu alandaki çalışmalara katkı yapılması amaçlanmıştır. 305
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the important dimension of“localisation-decentralization”debates which has been continuing from the last century is arrangement through the size and model of local governments. The basic reason of these arrangements is great changing at scale of population and parallel to this development improper service providing by the local governments because of the rapid urbanism which has been occurring from the 1 9 th century. In the focus of debates on arrangements, there has been stated these important issues; relationship between organising local governments with such kind of interference and local autonomy, obtaining democratic participation in the big local governments and optimal size. There has been a few debates on relationship between size and different size of management models in our country. But there is an important scale and model problem in Turkish municipal system and without solving this problem reforms would have low chance. Solving this problem, it is necessary to setting up compulsory municipal cooperation and amalgamation to adress settlements anda small municipalities firstly, in he field. In the first part of this research, the model and size problem of Turkish municipal system was studied, concept through city administration and urban optimum scale were searched and studies about restructuring cities in the world were summarised. In the second section urbanism and city administrations were examined and especially size and model problem of municipalities were tried to be put forward. In the third section, field research which had been done about this subject was presented and by evaluating outputs I tried to reach suggestions.As a result; by this research it has been tried to make contribution to studies on this subject by offering some solutions and stating important dimensions of problems of our local government structure. 306