Kamu görevlilerinin Sayıştay önündeki sorumluluğu
Liability of the public officials before the court of accounts
- Tez No: 117833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Akgül, Aytaç, Kamu Görevlilerinin Sayıştay Önündeki Sorumluluğu, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Ali Ulusoy, 90 s. Devlet memurlarının devlete doğrudan zarar vermeleri durumunda ortaya çıkan mali sorumluluklarıyla ilgili genel hükümler Devlet Memurları Yasası' nın 12. maddesinde yer almaktadır. Buna göre, kamu görevlilerinin devlete karşı sorumluluğunun saptanmasında kural olarak, Borçlar Yasası hükümlerinin uygulanmasını, diğer bir ifadeyle genel mahkemelerin görevli olmasını öngören sistem geçerlidir. Oysa saymanlar, tahakkuk memurları, ikinci derece ita amirleri ve diğer bazı kamu görevlileri için bu durum söz konusu olmayıp adı geçen kişilerin sorumluluğuna Sayıştay karar vermekte ve bu kişileri tazmin ya da zimmet kararlarıyla belli bir parayı Hazineye ödemekle cezalandırmaktadır. Ancak, Sayıştay önündeki söz konusu hukuki sorumluluk rejimi, bugünkü haliyle sorumlulara adil bir güvence vermemekte ve onların temel haklarını yeterince korumamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Sayıştay'ın bir yargı yeri olarak kabul edilmemesidir. Sayıştay'ı bir yargı yeri haline getirecek yasal düzenlemelerin yapılması, bu bağlamda özellikle Sayıştay'a özgü bir muhakeme yasasının çıkartılması ve bunlarla beraber Sayıştay ilamlarına karşı temyizen Danıştay'a gidilebilme yolunun açılması, sorumluların güvencelerinin daha fazla korunmasını sağlayacaktır. Tüm bunların yanında Sayıştay'daki sorumluluk esasları da değiştirilmelidir. Özellikle, kusursuz sorumluluk anlayışından vazgeçilip kusur sorumluluğu ilkesinin benimsenmesi, sorumluların bidayeten sorumlu sayılmaları uygulamasının terk edilmesi ve ikinci derece ita amirlerinin kural olarak sorumsuzluğu ilkesinin yumuşatılması sorumluların daha adil bir sorumluluk düzenine sahip olmaları açısından zaruri gözükmektedir. Kısaca, sorumluların hak ve hürriyetlerini çeşitli açılardan kısıtlayan Sayıştay'daki sorumluluk düzeninin yeni baştan ele alınıp reforme edilmesinde fayda ve gereklilik bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akgül, Aytaç, Liability of the Public Officials before the Court of Accounts, Master's Thesis, Advisor: Doç. Dr. AH Ulusoy, 90 p. The provisions concerning the financial liability of public officials in case of causing direct damage to the Treasury take place in the Article 12 of the Public Officials Code. According to this article, the application of the provisions of the Obligations Code, in other words, the authority of law courts, as a rule is regarded as the normative system to determine the liability of officials. Despite that fact, the liability of accountants, second-rate commitment officers (ordonnateurs) and some other officials is designated by the Court of Accounts and it decides whether these officials are to be acquitted or sentenced to repayment. However, the liability system before the Court doesnt provide just security for the responsible officials and protect their fundamental rights satisfactorily. The non-existence of the acceptance of the Court as a judicial organ appears as an important reason. Therefore, the provision of legal regulations to make the Court a judicial organ, the enactment of a procedural law for the trial of responsible officials and besides consenting the appeal to the Council of State against the resolutions of the Court emerge as necessary conditions to guarentee effective protection and security for responsible officials. Furthermore, the abandonment of the concept of 'liability without fault', giving up the assumption of being responsible in advance and softening the principle of irresponsibility of ordonnateurs also appear as inevitable and obligatory conditions to create a more just responsibility regime. To sum up, there is a great need and necessity to reform the responsibility system before the Court m order to safeguard the rights and freedoms of the responsible officials.