1740-1755 tarihli ecnebi defterine göre Osmanlı-Avusturya münasebetleri
Ottomans-Austria relations according to ecnebi defter dated 1740-1755
  1. Tez No: 117852
  2. Yazar: UĞUR ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada 1740-1755 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya- Roma İmparatorluğu arasındaki münasebetler ele alınmıştır. Belgrad Barış Antlaşması ( 1730) ile başlayan bu dönem bir barış dönemidir. Bu döneme yakından bakıldığında her iki imparatorluğun da barışa barışın devamı için gayret sarf ettiği ve bu barışa büyük önem verilmiş olduğu görülecektir. Osmanlı Diplomasisi için de önemli olan bu dönem devletler arası platformda Osmanlı İmparatorluğu'nun yavaş yavaş gerileyerek geldiği noktayı gösterir. Bu barış döneminde Osmanlı İmparatorluğu ve Avusturya-Roma İmparatorluğu arasında siyasi ve ticari ilişkiler geliştirilmiştir. Siyasi olarak Belgrad Barış Antlaşması'nı müteakip, sınırlarla savaş esirleri ile ve istanbul'da bulunan Avusturya temsilciliği ile ilgili hususlar ele alınmıştır. Ticari ilişkiler ise özellikle Avusturya-Roma Imparatorluğu'nun Osmanlı İmparatorluğundan çeşitli antlaşmalar ve ek konvensiyonlarla almış olduğu imtiyazlar doğrultusunda tesis edilmiş; Dünya ve Akdeniz ticaretinde bu dönemde Osmanlı İmparatorluğu aleyhine değişmesi sonucu farklı bir boyut kazanmıştır. 4& t* «ar t* & &
Özet (Çeviri)
This study deals with the relations between the Ottoman Empire and Ostrich- Rome Empire during between 1740 and 1755. This period starting with the Belgrade Peace Agreement was a period of peace. When the period is looked into closely, it is seen that both emphires made great effort to maintain the peace and attached great importance to the peace. The period occupying an important part ottoman diplomacy shows the point at which the Ottoman Empire arrived after aperiod of gradual reduction. Commercial and politic relations were devoloped in this period between two countries. In this period, following the Belgrade Peace Treaty, the issues concerning borders, war captivities and the Ostrich embassy in Istanbul were dealt with. Comercial relations, however, were established in accordance with caputualtions taken from Ostrich through several treaties and conventions. The adverse changesin the world and mediterranean trade brought about new and different dimension in this period.