Hayek'in özgürlük anlayışı
Hayek's conscept of freedom
- Tez No: 117853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Siyaset felsefesinin önemli problemlerinden biri özgürlüğün mahiyetinin ne olduğudur. Özgürlüğün anlamları onu kullananın felsefî inancına, siyasi görüşüne göre değişmektedir. Ayrıca kelimenin kullanıldığı alanların çeşitliliğine göre de özgürlük anlayışları farklılık göstermektedir. Düşüncelerini incelediğimiz Hayek, özgürlüğü hem kendi başına bir değer, hem de birçok değerin kaynağı olarak görmektedir. Düşünür, özgürlüğün savunulmasını insan bilgisinin sınırlılığı ile yapar. Bireysel özgürlük son tahlilde bilgimizin kaçınılmaz sınırlılığının farkına varmamızdan dolayıdır. Bilgimizin sınırlılığı Hayek'in sosyal düzen görüşleriyle de bağlantılıdır. Hayek iki sosyal düzenin varlığından bahseden Kendiliğinden düzen ile örgütlenmeye dayana düzen. Hayek'in savunduğu kendiliğinden doğan düzen bir kısım insanın bilinçli bir biçimde bir araya gelerek yaptıkları anlaşmanın değil, insan ilişkilerinden doğan kendiliğinden ve tesadüfi bir sürecin ürünüdür. Örgütlenmeye dayanmayan kendiliğindeki düzenin siyasal düzeydeki ifadesi, Hayek için liberalizm kavramında belirginleşmektedir. Liberalizmin de tek ilkesi vardır: Kanun hakimiyeti. Hayek'te özgürlük kanun hakimiyeti altında, negatif özgürlüktür. Negatif özgürlük, sınırlamanın yokluğu, engellenmeme, zorlanmama veya müdahale edilmeme anlamına gelmektedir. Hayek'te negatif özgürlüğü, bireyin dışardan gelen bir zorlama altında kalmaksızın, serbestçe hareket edebilmesi olarak görür.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY One of the main concerns of the polical philosophy is the fact that what freedom contains. Maining of freedom changes according to the philosophical understanding and political idea of person. Moreover, understanding and of freedom matters according to the different in which freedom is used. Hayek, whose ideas have been examined, see his own understanding of freedom as a negative freedom. Negative freedom means lach of resrictin, not being prevented, forceal or interferted. In another words, negative freedom is to act freely without being forced lay an outcoming force. Hayek sees freedom as both a source of many valwes and sees it as a valve itself todefend freedom. He is restricted to the human knowleledge. Individval freedom depends on the inevitable limitation of our knowlenge. Our knowledge limitation also Hayek's social order ideas. Hayek mentions of the presence of two social orders: Spontaneous Order and Organised order. What Hayek defends is that Spontaneous Order is a result of a spontaneous and coincidental proces which human relations occur. According to Hayek, spontaneous order in the political level itself whit the concept of liberalism. Also liberalism has one principle: Rule of law. To Hayek, freedom means negative freedom under the rule of law.