Yerel televizyon kanallarında haberlerin sunumu
Broadcasting of news local Tv. channels
- Tez No: 117862
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
61 ÖZET Enformasyon devriminin yaşandığı günümüzde önemli bir güce sahip olan televizyonun bilgilendirme, eğlendirme gibi işlemlerinin yanısıra, haber verme işlevi de vardır. Tüm bu işlevler nedeniyle de yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir. 1990'lardan sonra, kamusal yayıncılık yapan TRT'nin tekelinin fiilen delinmesiyle, sayılan hızla artan özel televizyon kanalları, ülkemizde fazlasıyla ilgi görmeye başlamıştır. Özel kanallara yönelme İstanbul kaynaklı televizyonlarla sınırlı kalmamış, özel yerel televizyon kanalları da bu ilgiden payım almıştır. Yerel medyayı sayı olarak betimlemek güçtür. Ancak, Anadolu kentlerinde yayıncılık yapan, birden fazla yerel televizyon kanallarının olduğu RTÜK'ün Web sayfasında belirtilmektedir. Bu çalışmada, ülkemizde henüz yasal bir düzene oturtulmamış, Mersin ilinde yayın yapan özel yerel televizyon kanallarından Sun Tv. ve Kanal 2000 Tv.'da yayınlanan Cumhuriyet Bayramı ile ilgili haberler Greimas'ın eyleyensel örnekçesi kullanılarak anlambilimsel olarak çözümlenmiştir. Göstergebilim, kısaca işaretler bilimidir ve öncelikle anlamların nasıl meydana geldiği konusu ile ilgilenir. Görsel dilin ileti aktarmadaki gücü, sözel dile göre daha büyüktür, etkisi daha kalıcıdır. Sese göre görüntünün daha güçlü olduğunu söyleyen yazarlar, görüntüyü algılamanın tüm dünyada evrensel olduğunu kabul etmektedir. Göstergebilimci, anlambilimsel çözümleme yaparken iletiden çok, kodlarla ilgilenir. Bu çalışmada yapılan göstergebilimsel çözümleme ile üzeri örtülmüş olan iletilerin yananlamsal kodlan açılarak ortaya çıkarılmıştır. Burada önemli olan televizyon haberlerinin nasıl yapıldığı, etkisi vb. değil, iletilerin nasıl kodlandığıdır.
Özet (Çeviri)
62 ABSTRACT Nowadays in wich revoluiton of information has been experienced Television has the function of giving news in addition to operations such as providing infirmation,entertainment, etc. Television has become an integral part of our life due to all of these functions. After 1990s, with the de-facto breaking of monopoly of TRT which makes public oriented broadcasting, private television channels whose numbers rapidly increased have become much more interesting and attarctive in our country. Orientation towards private Tv channels has not been limited with Television located in Istanbul, private local television channels have also shared such interest shown to them, It is hard to determine number of local media. However, RTÜK's Web Page shows that several television channels are present in cities of Anatolia. In this study, News about Celebration of the Republic which was broadcast by Sun Tv and Kanal 2000 Tv which are private local television channels broadcasting in Mersin, which have not been yet based on a legal regulation, has been solved in terms of semantics by using Greimas1 active example. Visual Sciance is briefly the science of signs and primarily deals with the issue how meanings occur.Power of the visual language in transmitting communications is much more higher than that of verbal language, its effect is rather63 permanent Writers (authors) who say that vision is much more powerful reference to the sound have acknowledged that sensing of vision (image) is universal in the World. Visual scientist, while making semantic resolution, deals with codes rather than communication.In this study codes of side meaning of communications which were coverd with visual scientific resolution so conducted have been opened and come to existence. What is important here, it is not the matter that how television news wavs made, its effect, etc., that how communications have been coded.