Çay kooperatiflerinin yeni etkinlik sorunlarının değerlendirilmesi
Evaluation of technical problems of tea cooperatives
  1. Tez No: 117861
  2. Yazar: MURAT ZAFER ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET ÇAY KOOPERATİFLERİNİN YENİ ETKİNLİK SORUNLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Bu araştırmada literatür tarama, gözlem ve görüş (mülakat) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için aşağıdaki yol izlenmiştir. 1. Çay Ekicileri Kooperatiflerinin gelişimiyle ilgili sorunların analizi için genel olarak kooperatifçilik, tarım kooperatifçiliği ve Çay Ekicileri Kooperatiflerinin mevcut durumu ve sorunlarına yönelik literatür taraması yapılmıştır. 2- Mevcut durumu ortaya koymak amacıyla kooperatif yönetici ve ortaklarına anket formları hazırlanmış ve uygulanmıştır. 3- Elde edilen verilen somutlaştırılarak, öneriler getirilmiştir. Bu araştırma, Çay Ekicileri Kooperatifleri' nin gelişimi ile ilgili mevcut durumu ve sorunları ortaya koyarak, çay sektörünü ve buna bağlı ekonomik yapı hakkında bilgi vermektedir. Araştırma bulguları sonucunda Çay Ekicileri Kooperatiflerine, tarım kooperatifçiliğine ve Türkiye'deki kooperatifçiliğe bir ivme kazandırılabilmesi için değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada Çay Ekicileri Kooperatifleri 'nin amaçları, ilkeleri, devlet desteğine ihtiyaçlarının olup olmadığı, yasal düzenlemeler, çay sektöründeki, üretim ve fiyat sorunları, daha rasyonel bir kooperatifçilik için neler yapılması gerektiği gibi konularda sorular sorulmuş, tespitler yapılmış, bunları ne ölçüde gerçekleştirebildikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çay Kooperatifleri faaliyet gösterdikleri bölgelerde, üreticilerin ortak menfaatlerini geliştirme ve koruma yolunda önemli katkılar sağlamaktadırlar. Onun için kooperatifleri Türkiye'de dar gelirli insanların ekonomik ve sosyal yaşantılarını yükseltmek için halkımıza anlatarak çoğaltmalıyız.140 Bugün kooperatifçilik maalesef bilinçli olarak yapılmamaktadır. Gerçek bir kooperatifçilik için gerekli idari, yasal ve mali düzenlemelerin yapılmasının yanı sıra kooperatifçilik alanında yetişmiş uzman elemanların artmasına ihtiyacımız vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF TECHNICAL PROBLEMS OF TEA COOPERATIVES In this study, it was used methods of literature research, observation and interview. The steps of the research are as the following: 1- The literature scannig has been performed about general situation of Cooperatives, Tea Producers' Cooperatives, and its problems and agricultural Cooperative System, in order to analyze the problems of development of Tea Producers' Cooperatives. 2- Questionnaire forms have been arranged and applied to managers and shareholders of cooperatives in order to put forward the existent situation. 3- Some proposals have been mentioned by concretizing the data provided. This research gives information about tea sector and related economical structure by mentioning the existent situation of development of Tea Producers' Cooperatives and the problems of them. As a consequence of research findings, assessments made for new kind of improvement of Tea Producers' Cooperaitves, agricultural cooperatives, and Turkish Cooperaitve structure. In this research, questions have been asked on subject of objectives, principles and whether they need state support, legal arrangements, production and price problems in tea sector, what could be done for more rational cooperaitve system, some determinations are made, it has been tried to determine in what level the above mentioned points are realized. Tea Cooperatives have significant contributions in developing and protecting the common benefits of producers. For this reason we should increase the number of cooperatives by telling the benefits of them. By tihs way, we can increase the economical and social life standards of people, having low income, in Turkey.142 Unfortunately todey, the cooperative movement is not managed in a conscious way. İn addition to realize the necessary adminitrative, legislative and cost regulation, we need educated people specialized in the cooperative movement.