Poetry in Cordoba in the 5. th/11. th century
Hicri 5. yüzyılda Kurtuba'da şiir
  1. Tez No: 117868
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
“Hicrî V. Yüzyılda Kurtuba'da Şiir”isimli bu çalışma, Endülüs Emevî Hilafetinin son dönemiyle Kurtuba'nın Cehver ailesinin hakimiyeti altındaki zaman aralığını kapsar. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, söz konusu yüzyılda Endülüs'ün siyasî, sosyal ve fikrî arka planı ile Endülüs'ün fethinden hicrî V. yüzyıla kadar şiirin gelişimi ana hatlarıyla ele alınmıştır. Şiirde işlenen temaların yer aldığı birinci bölümde aşk şiiri, övgü, yergi, ağıt, tasvir, şikayet ve merhamet dileme ile ihvâniyyât türleri ayrı ayrı incelenmiş, bu türlerin Endülüs'e gelinceye kadar doğu edebiyatında geçirdiği aşamalara da değinilmiştir. İkinci bölümde şiirde dil ve edebî sanatlar üzerinde durulmuş, şairlerin eski dilden etkilendikleri noktalara ya da çevrenin etkisiyle ortaya çıkan kullanımlara dikkat çekilmiştir. Ayrıca vezin ve kafiye konuları da incelenmiş, en çok kullanılan vezin ve kafiye türleri belirlenerek konuyla ilgili olarak şairler tarafından yapılan hatalara işaret edilmiştir. Tüm bu incelemelerden sonra ortaya çıkan önemli bulgular sonuç bölümünde belirtilmiştir. Yon
Özet (Çeviri)
The present study entitled "Poetry in Cordoba in the Vth/Xlth Century comprises the period covering the final times of the Andalus Omayyad Caliphate and the rule of Cahvar family in Cordoba. The study is composed of an introduction and two chapters, in the introduction, the following are dealt with in their main points: The political, social and intellectual background of Andalus in the given century, and the development of poem from the conquest of Andalus to the Vth/Xlth century. The first chapter studies the themes expressed in the poems; love poetry, eulogy, satire, lamentation, description, complaint, mercy and letters. Also, the phases that these had taken in the Arabic literature before coming to Andalus. The second chapter focuses on the language in the poems and literary arts, and pays attention to the points where the poets were influenced by the old usage of the language or the uses made due to the influence of the environment. Meter and rhyme were also investigated, identifying the commonly used types of meter and rhyme, and the mistakes made in this respect by the poets were pointed out. Significant discoveries resulting from all these investigations were enumerated in the conclusion. X O©