Platon'da yanlışın imkanı problemi
The Problem of false posibility according to Plato
- Tez No: 117884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bilgi felsefesinin en önemli sorularından biri, doğru ve yanlış bilginin ne olduğuna ilişkindir. Sistem kurmuş olan filozoflar, bilgi öğretilerinde doğru ve yanlış bilginin ne olduğunu sorgulamaktırlar. Aynı şekilde, sistem kurmuş filozofların en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Platon da doğru ve yanlış bilginin ne olduğu sorusuna cevap aramıştır. Platon'a göre doğru bilgi, gerçek olan bilgidir. Onda bilgide doğruluk varlıkta gerçeklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru bilgiye dolayısıyla da gerçek bilgiye ulaşmanın yöntemi ise Diyalektik adı verilen yöntemdir. Bu yöntemi kullanan insan doğru bilgiye yani en yüksek iyi ideasının bilgisine ulaşmış olur. Bu bilgiye, isteyen her insan ulaşabilir çünkü her insanda Platon'a göre en yüksek iyi ideasına karşı doğuştan getirdiğimiz bir özlem vardır. İşte bu özlem sayesinde, bizde hazır olarak bulunan, önceki hayatımızdan edindiğimiz fakat bu dünyaya gelmemizle birlikte unuttuğumuz, idealar alemine ait bilgilere ulaşırız. Böylece doğru bilgiye uğraşmakla, bu bilgiyi eylem hayatımıza da uygulayarak, erdemli ve mutlu bir hayata sahip oluruz. Platon'da varlık ve düşünce uygunluğu doğru bilgiye kapı açarken, bu uygunluğun olmaması, yanlış bilgiye kapı açmaktadır. Eğer insanlar eylemlerinde hata yapıyorlarsa bunun sebebi yanlış bilgi elde etmiş olmalarındandır. Öyleyse hata yapmamak doğru yolu bulmak ve erdemli davranmak için, yanlış bilgiden kurtulmak gerekmektedir. Yanlış bilgiden ise, diyalektik metodu akıl yoluyla uygulayarak kurtulabiliriz. Zira Platon'a göre, yanlış bilgi duyulara dayalı iken doğru bilgi ise akla dayalı bilgidir. t c yükseköğretim kurulu Dokümantasyon11 Kısacası Platon, doğru bilgi dolayısıyla da kesin bilgi kuramını, yanlış bilgi kuramı olmadan temellendiremiyeceğinin farkındadır. İşte kesin bilgi kuramının temellerini oluşturan idealar öğretisi, ancak, Platon'un yanlış bilgiye kapı açması sonucunda anlaşılır kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The one of the most important questions of the knowledge philosophy is what true or false knowledge is. Philosophers who had found system, interrogate what true or false knowladge. In the same way, It is accepted that Platon is the one of greatest philosophers who had found the system, tries to answer the question what true or false knowledge is too. According to Platon, true knowledge is real knowledge. Truth is in knowledge, reality is in existence for him. The method which is called dialectic for reaching to true or real knowledge. If sompone uses this method, he reaches to true knowledge which has got knowledge of his the highest good idea. Everyone who wants can be reach to this knowledge. Because, according to Platon, everyone has got a yearning which is brought with his birth against his the highest good idea. I we reach the knowledge which belongs to ideas class which. We had it in our first life but we had forgotten when were born. Because of this yearning. So, If we reach to the true knowledge and practice this knowledge to our life, we have got happy and virtuous life too. This, Platon's existence and thought suitability take us to the truth knowledge. Not being this suitability causes the false knowledge. If the people make mistakes in their actions, because of they have false knowledge. It is necessary to be rescued from false knowledge for behaviouring virtuously, finding the right way, not making fault. We can rescue from false knowledge by using our mind. Because, Platon thinks taht as the false knowledge is based on the sensations, the true knowledge is based on the mind.IV In short, Platon is is aware of he can't found the certain Knowledge consept without the false knowledge consept. That is tah Ideas which founds the basis of the certain knowledge concept, had been understood by Platon who open the door to the false knowledge.