Hazır giyim sektöründe çalışanların iş doyumlarının incelenmesi
  1. Tez No: 117883
  2. Yazar: ESEN ÇORUH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİME YÜCEER ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, Türk ekonomisinde gerek yaptığı istihdam ve gerek sağladığı döviz girdisiyle önemli bir yere sahip olan Hazır Giyim Sektörü'nde çalışan işgörenlerin iş doyumları üzerine bir inceleme yapılmıştır. Bu araştırmada betimsel yöntem (survey) kullanılmış, veriler Ankara ve İstanbul'da faaliyet gösteren, 100 ve üzerinde işçi çalıştıran 482 Büyük Ölçekli Hazır Giyim Işletmesi'nden tesadüfi olarak seçilen 34 işletme ve bu işletmelerde çalışan 652 işgörene uygulanarak gerekli veriler elde edilmiştir. Hazır Giyim Sektörü'nde çalışan işgörenler, genellikle dikim bölümünde, çoğunluğunu kadınların oluşturduğu, ilkokul mezunu, 0-5 yıl arası deneyime sahip, 20-25 yaş arasındaki işgörenlerden oluşmaktadır. İşletmelerde uygulanmak üzere hazırlanan anket formunda; bölüm, cinsiyet, öğrenim durumu, iş deneyimi ve yaş ile ilgili kişisel özellikler ve işin özellikleri, ücret politikası, çevre koşulları, yöneticinin özellikleri, yönetim politikası ve arkadaş ilişkileri ile ilgili iş doyumunu değerlendirmeye yönelik sorular yer almaktadır. Hazır Giyim Sektörü'nde çalışan işgörenlerin çalıştıkları bölümlerde; işin özellikleri, ücret politikası, yöneticinin özellikleri ve yönetim politikası ile ilgili alt testlerde anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Cinsiyetlerine göre; işin özellikleri, ücret politikası, çevre koşulları ve yönetim politikasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrenim düzeylerine göre, işin özellikleri ve arkadaş ilişkileri; deneyimlerine göre, işin özellikleri ve yaşlarına göre, çevre koşullarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, the job satisfaction of the employers working in ready wear sector which has an important role for Turkish economy in terms of both employment and foreign exchange input. For the study survey method has been used and the data has been collected from 34 companies which have been randomly selected among 482 large scale ready wear companies in Ankara and Istanbul and 652 employers working for those companies. Employers working for Ready Wear Companies are composed of mostly women who are working at sewing departments with 0-5 years experience. They are usually aged between 20-25 and graduates of primary school. The questionnaire has questions related to department, gender, educational background, job experience, age group, personal qualifications, features of the job, price policy, working environment, manager's characteristics, management policy, relationship with the colleques to evaluate the job satisfaction of the workers. According to the departments that the employers work in there is a considerable difference in terms of feature's of the job, price policy, manager's characteristics, management policy. There is also a meaningful difference in terms of feature's of the job, price policy, working environment and management policy according to the sex of the employers. A meaningful difference has also been determined in features of the job, relationships with the colleques according to education level. Lastly, according to the their job experience there is a meaningful difference in terms of features of the job.Considering their ages there is a difference in terms of working environments. iiffiKflMAOTASWW MSSM3.