Türkistan'dan Anadolu'ya gelen mutasavvıf edipler ve şairler
The Theosofistical writers and poets who had came from Türkistan to Anatolia
  1. Tez No: 117887
  2. Yazar: GULZHAZİRA KANASHAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada XIII. ve XIX. yüzyıllar arasında Türkistan'dan Anadolu'ya gelerek, Anadolu'nun çeşitli bölgelerine yerleşen, faaliyetlerde bulunan ve eserler veren mutasavvıf edipler ve şairler araştırılmıştır. Çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte, Türkistan ve Anadolu arasındaki kültürel ilişki, bu ilişkide tasavvufun yeri ve tasavvuf edebiyatı genel olarak anlatılmıştır. Birinci bölümde, tespit edilen otuz dokuz mutasavvıf edipler ve şairlerin kısaca hayat hikayeleri ve şiirlerinden örnekler yer almaktadır. İkinci bölümde, mutasavvıf edipler ve şairler, memleketlerine, Anadolu'da yerleştiği bölgelere, yüzyıllara, tarikatlarına, geliş sebeplerine, faaliyetlerine ve eserlerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda sonuç ve araştırma sırasında kullanılan kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study were researched theosophistical writers and poets which had came from Türkistan and settled in the various regions of Anatoly and This study consists of introduction and two chapters. In the introduction was given the common view of the cultural relations between Türkistan and Anatoly, of theosophistical literature and its place within this relationship. First chapter includes brief biographies of thirty eight theosophistical writer and poet and samples of their poetry. In the second chapter theosophistical writers and poets were evaluated on their motherlands, settlement places in Anatoly, centuries, sects, arrival reasons, studies and works. Study finishes with conclusion and bibliography used in this research.