Türk siyasi literatüründe Milli Güvenlik Kurulu'nun algılanış tarzı: 1983-1997 Dönemi
Approach to the natıonal security council in Turkish political literature in 1983-1997 time period
- Tez No: 117888
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti'nin resmî temel kurumlarından birisi de Güvenlik Kurulu (MGK)'dur. Kurul bu adla 1961 Anayasasında hukuken kurulmuştur. Fakat onu herkes kendi anlayışına, algılayışına göre tanımlayıp yorumlamıştır. Tıpkı körlerin fili tanımlayışı gibi. Yüksek lisans araştırması düzeyindeki bu tez“Türk siyasi literatüründe Milli Güvenlik Kurulu'nun algılanışında, 1983-1997 zaman diliminde yazılan bilimsel yazılar ve eleştirileri”kapsamaktadır. Tez üç bölüm, bir sonuç ve eklerden oluşmaktadır. Bir kısa girişten sonra, birinci bölümde Kurul hakkında bilimsel açıklamalar ve yazılmış eleştirilere yer verilmiştir. Bu konuda önemli pek çok kaynağa başvurulmuş;“milli güvenlik”,“medeni haklar ve milli güvenlik”,“Anayasa ve İdare hukuku açılarından Kurulun oluşuş tarzı ve fonksiyonları”üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. ikinci bölümde; Kurula yönelik siyasi yaklaşımlar ve değerlendirilmelere yer verilmiş ve bu arada özellikle“sivil ve askerî demokrasi”,“ordu-siyaset ilişkileri”aynı zamanda Kurulun ''sivil idare-ordu“ arasındaki rolü üzerinde durulmuş, araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise başlığın bir gereği olarak ”sivil toplum" anlayışına, uygulamada değişik noktalardan açıklanış ve algılanışına, kaynaklar taranarak yer verilmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise; önceki üç bölüm ile bunlarda yer alan alt bölümlerde ortaya konulan açıklama ve eleştirilerin uzun bir değerlendirilmesi yapılıp çıkarılan sonuçlar sunulmuştur. Bunlardan önemli birkaçı şöyledir; Bir kerre Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yapısında böyle bir kurul kaçınılmazdır, son derece gereklidir.180 ikinci olarak, Kurulun oluşuş biçimi sivil yöneticiler lehine değiştirilmelidir. Şu andaki teşekkül tarzı sayısal yönden asker üyeler lehinedir. Üçüncü olarak Kurulun kararları ile fonksiyonlarına sınırlamalar getirilmeli ve danışma kararları şeklinde kabul edilmelidir. Avrupa Birliği sürecinde yönetimden yegâne sorumlu sivil idare (Hükümet) olunca siyasi sorumlu Hükümetin kendi yapacağı işi de kendisi kararlaştırmalıdır. Bir başka kurum empoze etmemelidir. Dördüncü olarak medeni haklar ve demokrasi konularında Kurul herhangi bir karar almamalı, bu alanı bırakmalıdır. Zira medeni haklar ve demokrasi konularındaki düzenlemelerin yegane yeri TBMM'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the main official institutions of Turkish Republic is National Security Council, which was legally formed under this name in the Constitution dated 1961. It has been described by anyone concerning its function and formation like being described the elephant by blind men. This thesis, at the level of MA degree, covers the topic“Approach to National Security Council in Turkish Political Literature in between 1983-1997 time period.”It covers three main chapters, a conclusion and legal texts concerning the Council as being appendix, as well as sources of the research. After mentioning brief introductory information about the Council, scientific explanations as well as critics on it have been written down in detail at the first chapter. I applied to very many important sources, written on main topics such as; understanding of“national security”,“human rights and national security”,“functions and formation of Council in points of constitutional and of administrative Laws.”Political approaches and understanding to the Council has been touched in the second chapter in which several topics, as such; civil and military democracy, co-relation between army and policy have been researched, and the role of the Council in between civil and military service (i.e. army) as well. The third chapter has been brought into existence by understanding of civil society and approach to the Council from this viewpoint. For the sake of this title, understanding of“civil society”has been practically exposed in different viewpoints by using several books and scientific articles on this case. A long discussion and a conclusion on the topic was done and given at the end, where I have observed following results in brief;182 Firstly, the Council is an unavoidable institution in Turkish State Structure. Secondly, formation of the Council should be changed in favour of civilian members, for at the moment there is no balance between civil and military members amount. Thirdly, functions and decisions of the Council should be bounded and be accepted as consultative function and decisions, while Turkish Republic is going to be an ally to the European Union, and the Government only carries main political responsibility in executing all decisions and in servicing to the people, on its shoulder. Fourthly, in regarding to civil rights and democracy, the Council should not take a step. For this field is: entirely out of its scope and in of main problem of the government and Turkish Great National Assembly.