1979 sonrası Türk-İran ilişkileri
Turkish-Iranian relations after 1979
  1. Tez No: 117908
  2. Yazar: ŞENGÜL YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
175 ÖZET Bu çalışmanın konusu, Iran Devriminin meydana geldiği ve Iran için bir dönüm noktası olarak kabul edilen 1979 yılından sonraki Türk-lran ilişkileridir. Konuya ilişkin gerekli araştırma ve değerlendirmelerin yapılmasından sonra, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Türkiye'nin Iran Devrimine yaklaşımı, daha önce beklenildiği gibi, olumsuz olmamıştır. Ayrıca Devrim, Türkiye ve iran arasındaki ilişkilerde bir kesintiye yol açmamış ve ilişkiler, öncelikle ne doğu ne batı, daha sonra ise hem kuzey hem güney anlayışı ile uygulanan Iran dış politikası çerçevesinde şekillenmiştir. Türkiye ve Iran arasında cereyan eden ilişkilerin belirlenmesinde, İran'ın etnik yapısı, İran'ın ekonomik yapısı, Iran-Irak Savaşı, Türkiye'deki laikliğin rolü, ABD, İsrail, Avrupa ülkeleri, Rusya, Soğuk Savaş sonrası bağımsızlığını kazanan Türk Cumhuriyetleri, İran'ın silahlanması, İran'dan Türkiye'ye yönelen terörizm ve PKK gibi etkenler önemli roller üstlenmişlerdir. Yukarıda belirtilen etkenlerden, Türkiye'deki laikliğin rolü, İran'dan Türkiye'ye yönelen terörizm ve PKK, iki ülke ilişkilerini çoğunlukla olumsuz etkilemiş ve bazı zamanlar iki ülke arasında sorunlar yaratmıştır. Diğer taraftan ekonomi, diğer faktörlerin olumsuz etkilerini azaltmış ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Ayrıca, ABD, İsrail, Rusya ve Avrupa ülkeleri ise, gelişen durumlara göre iki ülke arasındaki ilişkileri olumlu ya da olumsuz etkilemişlerdir. Bunlardan başka, Türk Cumhuriyetleri etkeni ise, hem Türkiye hem de İran'ın işbirliğinde bulunacağı, rekabet edeceği ve diğer etkenleri birbirlerine karşı kullanacağı bir ortam yaratmıştır. Sonuç olarak, 1979 sonrası Türk-lran ilişkilerinin, düz bir çizgi takip etmediği, gelişen olaylar, değişen koşullar, etkenler ve ulusal çıkarlar çerçevesinde inişli-çıkışlı bir seyir takip ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
176 SUMMARY The relations between Turkey and Iran after 1979, when the Iranian Revolution took place and accepted as a turning point for Iran, is the subject of this study. After the necessary research and evaluations about this subject, the following results are obtained: Turkey's approach towards the Iranian Revolution was not negative as expected before. Also the revolution, did not disrupted the relations between Turkey and Iran, and the relations were shaped according to the Iranian foreign policy, which depended on first of all“neither east nor west”later“both north and south”understanding. The factors like the Iranian ethnic structure, Iranian economy, Iran-Iraq War, the secularism in Turkey, the USA, Israel, the European countries, Russia, the Turkish Republics which gained their indepence after the Cold War, Iranian armament, the terrorism directed from Iran towards Turkey and the PKK had important roles in determining the relations between Turkey and Iran. Among the factors mentioned above, the secularism in Turkey, the terrorism directed from Iran towards Turkey and the PKK had usually negative impacts on the relations between Turkey and Iran, and sometimes created problems between two countries. On the other hand, economy alleviated the negative impacts of the other factors and contributed to the development of the relations. Also, the USA, Israel, Russia and the European countries affected the relations between Turkey and Iran, in negative or positive way, according to the developing situations. Furthermore, the Turkish Republics factor, created a forum for both Turkey and Iran to cooperate, to compete and to use the other factors against each other. As a conclusion, it can be said that, Turkey-Iran relations after 1979 did not have a linear course, it had ups and downs according to the developing events, changing conditions, factors and national interests. t5SS^cASv«« memo*