Kentsel oluşumlarda ekolojik duyarlılık
Ecological sensivity in urban formations
  1. Tez No: 117910
  2. Yazar: PINAR KUMAŞ ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sanayileşme, gelişen teknoloji ve kentleşmenin doğada yarattığı bozulmanın, kent dokusuna olan yansıması incelenmeye çalışılmaktadır. Buradan hareketle kentlerin nasıl ekolojik duyarlı bir yapıya sahip olabileceğinin üzerinde durulmaktadır. Öncelikle kentlerin oluşumundan günümüze kadar olan varoluş süreci ve bu süreçte kentin sahip olduğu“ekolojik yapı”incelenmekte, ekolojik düşüncenin doğuşu ve gelişimi ile, bu düşüncenin kentsel oluşmalardaki gerekliliği ele alınmaktadır. Kuşkusuz ekolojik bozulma, en çok da kentleri etkilemektedir. Bu çalışmada amaç, kentsel oluşumları ekolojik duyarlı ve yaşanabilir kılabilecek tasarımların ortaya konmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde, kent ve kentleşme olgusu incelenmiştir. İkinci bölümde, ekolojik bakış açısının ortaya çıkışı ve kentlerin ekolojik dokusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, ekolojik duyarlı kent tasarımlarının ortaya çıkışı ve günümüz kentleri için önerilen ekolojik duyarlı kent modelleri ortaya konulmuştur. Kentsel oluşumlar için önerilen ekolojik duyarlı kent tasarımlarının uygulanabilirliği sonuç bölümünde tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation elaborates how the process of industrialism, development of technology, and spoiling effect of urbanisation are reflected to the city fabrication. Accordingly, this thesis dwells upon the question of how to build ecologically sensitive city structures. This study first examines the development process of the cities, from their emergence to the present day, along with the ecological structure that the cities possess. Following that, the paper explores the birth, development, and necessity of“ecological thinking”in the formation of the cities. Undoubtedly, ecological distortion affects at most the cities. The main purpose of this thesis is to develop urban formation designs, which are not only ecologically sensitive but also improve the quality of urban living. The first part of this dissertation examines the cities and the city phenomenon. The second part elaborates the emergence of the“ecological viewpoint”and the ecological fabrication of cities. The third part explores the emergence of ecologically sensitive city designs and puts forward recommendations in order to build ecologically sensitive city models for present day cities. Lastly, the conclusion part discusses the applicability of ecologically sensitive city designs that is recommended for city formations.