Uşak yöresi geleneksel gelin giysilerinin araştırılması ve deri üzerine örnek bir çalışma
Uşak environs research of traditional bride gowns and a sample study on leather
- Tez No: 117919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
ÖZET Moda, insanların değişiklik arama ve yeni biçimler ortaya koyma tutkusudur. Daha geniş anlamda tanımlanırsa“toplumdaki süsleme ve değişiklik ihtiyacından doğan geçici bir yeniliktir.”Moda, geniş bir kültürel gelişimin sonucudur. Toplumsal bir olgu olarak geçmişimizi günümüze taşıyan toplumlarda yaygınlık kazanan bir davranış biçimidir. Bu davranış biçiminin tüketiciye ulaştırılması üretim yoluyla ve moda tasarımcıları yoluyla gerçekleşmektedir. Geleneksel giysiler de, çok önemli modernize kaynaklarındandır. Gerçeğine ulaştığımız giysilerden kaynak olarak yararlanmak mümkündür. Parisli modacılar Türk Geleneksel giysilerinden şalvar ve kaftanı gece giysileri olarak modernize etmişlerdir. Bugün Türk modacıları da, geleneksel giysilerimizden esinlenerek yaptıkları modernizelerle dünya çapında tanınmışlardır. Hazır Giyim ve Deri Konfeksiyon Sanayi dünyadaki ekonomik krizden büyük ölçüde etkilenmiş, pazarlardaki yerini kaybetmiştir. Kaybettiğimiz pazarları yeniden kazanabilmek, dünyaya açılabilmek, modayı kopya etmek yerine modayı yaratmakla mümkün olacaktır. Geleneksel giysilerden yola çıkılarak hazırlanan özgün tasarımlar kendi moda kimliğimizi belirleyecektir. Moda alanında söz sahibi olmak, geleneksel giysilerden esinlenerek özgün tasarımlar gerçekleştirmekle mümkün olacaktır. Bu nedenle geleneksel giysiler araştırılarak, teknik ve model özellikleri belgelendirilerek, tasarımcılara kaynak oluşturacaktır.“Uşak Yöresi Geleneksel Gelin Giysilerinin Araştırılması ve Deri Üzerine Örnek Bir Çalışma”isimli bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır.Araştırmanın birinci bölümünde konunun tanımı yapılarak, Türk hazır giyim ve Türkiye Deri Sanayinin tarihsel gelişimi ve bugünkü durumu, içinde bulundukları krizden kurtulabilmeleri için özgün tasarımların önemi, hazır giyim ve deri konfeksiyon moda ilişkisi, koleksiyon hazırlama, trendler, pazarlama, reklamın önemi kısaca belirtilerek araştırmanın amacı ile ilgili bilgiler okuyucuya sunulmuştur. İkinci bölümde, giyimin tanımı yapılmış, Uşak ili hakkında kısaca bilgiler verilmiş, Uşak' in geleneksel giysileri ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde dericiliğin Uşak ekonomisindeki yeri ve önemi, giysi tasarımındaki temel işlemler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde araştırmanın materyali ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, tezin ekler bölümünde sunulan Uşak yöresi geleneksel gelin giysilerinin kumaş, model özellikleri, dikim teknikleri, süsleme özellikleri esin kaynağı alınarak çağdaş tasarımlar yapılmıştır. Tasarımın aşamalarını oluşturan, hikaye panosu, özgün model geliştirme, giysi modelini belirleme ve beş model geliştirme, modele karar verme, moda resmi, teknik çizimleri, kalıp hazırlama, giysinin kontrolü, üretim kalıbı, yerleşim planı, dikim planı, maliyet hesabı bu bölümde yer almıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde, araştırılan geleneksel giysi örneklerinden elde edilen bulgular doğrultusunda, tablolar düzenlenerek değerlendirilmiş, sonuçlar çıkarılmıştır. Ayrıca geleneksel giysilerin korunması ve genç tasarımcılara yararlı olabileceği düşünülen bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fashion is the passion of people who look for change and produce new forms. If it is explained in a wide mean,“it is a temporary innovation coming from the need of decoration and change in the society.”Fashion is a result of a wide cultural development. It is a behavioral approach which gains widespreadness in the socities that carry our past to the present as a socisal fact. Transportation of this behavioral approach is by production and fashion stylists. Traditional clothes is also one of the very important sources of modernization. It is possible to use the clothes which we reach the origins as sources. The fashion designers in Paris have modernized the traditional Turkish clothes - shalwar and caftan as night gowns. Today Turkish fashion designers also became famous all through the world with the modernizations they made by being inspired wit our traditional clothes. Ready-made Clothing and Leather Confection Industry is effected by the economical crisis in the word and lost its place in the markets. Gaining our places in the markets and becoming famous all around the world will be possible by crating the fashion instead of copying it. Authentive designs prepared by being inspired with traditional clothes will determine our own fashion identity.Having the right to comment on fashion will be possible by making authentive desings with traditional clothes. Because of this, to investigate the traditional clothes and to document the technical and model properties will become sources for the fashion designers. This bachelor's degree thesis,“Uşak Environs Research of Traditional Bride Gowns and A Sample Study on Leather”, is divided into five parts. In the first part of the research, the subject is expplained; Turkish ready-made clothing and the historical development and today's situation of Turkish Leather Industry, the importance of authentive designs in order to get rid of the crisis, the relationship between ready-made clothing and leather confection fashion, preparing collection, trends, marketing, the importance of advertisement are told briefly and the information about the aim of the research is presented to the reader. In the second part, clothing is defined, a brief information about Uşak is given, the traditional clothes of Uşak are explained. Moreover, in this part, there is information about the place and importance of leather industry on the economy Uşak and the basic procedure of clothes desing. The third part gives information about the material and the style of the research. In the fourt part, contemporary designs are made with the inspiration of the properties of cloth and model of Uşak environs traditional bride gowns; the knitting techniques and decaration properties.This part also tells the reader story board, developing of authentive model, determining the model of cloth and developing five models, deciding the model, fashion picture, technical drawings, preparing patterns, controlling the cloth, production pattern, settlement plan, knitting plan, cost account which are the levels of desingn. In the fifth part of the research, some results are revealed according to the facts. The conclusions are given by evaluating the traditional cloth samples according to the facts taken from the facts taken from the tables. Moreover some suggestions are developed which are thought to be useful for the young designers and for saving the traditional clothes.