Türkiye'de özel güvenlik teşkilatı
Special security establishment in the Turkey
  1. Tez No: 117918
  2. Yazar: MURAT ŞENEKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ONGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
165 ÖZET Ülkemizde 1980 öncesi terör ve anarşi başta olmak üzere çeşitli suçlarda meydana gelen büyük artışlar, mevcut güvenlik güçlerinin yetersizliğini ortaya koymuştur. Bu sebeple kanun koyucu, ekonomik ve stratejik açıdan önem arz eden kamu ve özel sektör kuruluşlarının özel Güvenlik Teşkilatları kurularak sağlanması amacıyla 1981 yılında 2495 sayılı kanunu yürürlüğe sokmuştur. Batılı ülkelerde özel güvenlik kavramı sanayileşme dolayısı ile ortaya çıkmışken, ülkemizde terör nedeni ile kabul görmüştür. ABD, Almanya, Hollanda, Belçika vb. ülkelerde Devletin çekildiği alanlara Özel Güvenlik Şirketleri(Special Security Firm), Güvenlik Müşavirleri(Security Consultans), Korumalar(Guards), Dedektifler( Detectives) vb. örgütler yerleşerek kurumsallaşmıştır. Ülkemizde de son yıllarda yaşanan hızlı sanayileşmenin bir sonucu olarak özel güvenliğe duyulan ihtiyacı gören serbest girişim, mevcut mevzuat müsaade etmemesine rağmen özel Güvenlik Şirketleri kurarak faaliyetlerine başlamış ve kabul görmüştür. Bu sebeple Güvenlik Şirketlerini kanun kapsamına almak için bir kanun tasarısı hazırlanmış olup, bu tasarı halen TBMM' nde görüşülmeyi beklemektedir. Bu çalışmada; kamu hizmetleri ve onun ayrılmaz bir parçası olan kolluk faaliyetleri incelendikten sonra, özel Güvenlik Teşkilatının incelenmesine geçilmiş ve 2495 sayılı“Bazı Kurum ve Kuruluşların Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanun”kapsamında kurulan özel ve kamu kurum ve kuruluşlarının durumu her yönü ile ele alınarak, kanunun aksayan yönleri ile, ülkemizde özel güvenlik kavramının bir sistem olarak ele alınması, gelişmesi ve yerleşmesi için yapılması gerekenler ortaya konmuştur. Özel güvenlik sektörü batılı ülkelerdeki gibi tüm kurumları ile işletildiği taktirde; Devlete gelir sağlayan yeni bir ticaret ve istihdam alanı yaratacak,166 hem ülke ekonomisine katkı sağlayacak, hem de polisin asli vazifelerine dönmesini sağlayarak güvenlik hizmetlerindeki etkinliği ve verimliliği artıracaktır.
Özet (Çeviri)
167 ABSTRACT The large increase in various crimes, mainly terror and anarchy has demonstrated an insufficiency of present security forces in our country before 1980. Therefore, law maker put the Act 2495 into effect into effect in order to establish Special Security Establishment for the special and public sector establishment having an importance in view of economic and strategic points. The special security concept was accepted in our country because of terror, while they are accepted because of industrialisation in the western countries. In countries such as USA, Germany, Netherlands, Belgium, etc, the organizations like Special Security Firms, Security Consultants, Guards, Detectives, etc settled and become constitutional in the fields evacuated by the State. As a result of rapid industrialisation as experienced recently in our country, free enterprise that feels the requirement for the special security started its recognised activities by establishing special security firms although existing leslations do not allow, for this reason, a Draft Law has been prepared to include Special Securitiy Firms in the scope of the Law. This Draft still awaits to be debated upon in the National Assembly. In this work, it has been passed on the analysis of Special Security Establishment after the examination of public services and their integral part of enforcement activities, and the situation of special and public establishments and organizations founded in the scope of Act 2495“ Protection and Security Provisions for Certain Establishments and Organizations ”has been considered in every detail and the requirements for the consideration, development and settlement of special security concept as a system and also the hampering aspects of the law has been demonstrated. Special private sector will create a new commerce and employment that supply the State with income and contribute to economy and also enable the police to return their original tasks and increase the activitesi and168 efficiency in the security services providing that the special security sector is arranged with their complete foundations as in the West. ix. vCsanrtttuTiii KMKPLO