Developing the speaking skills in Anatolian lycee prep classes with special emphasis on fluency
Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında akıcı konuşma becerisini geliştirme
- Tez No: 117927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
105 ÖZET Bu çalışma öğrencilerin hata yapma kaygısı olmaksızın, sınıf içinde ve dışında, ne kadar rahat ve akıcı ingilizce konuşabildiklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ayrıca, öğrencilerin, hatalarının düzeltilmediği, konuşmaya teşvik edildikleri, kendilerini rahat hissedecekleri ve gerçek bir atmosfer oluşturulduğu ortamlarda konuşma derslerine katılıp katılmadık larını belirlemeyi amaçlamaktadır. Veriler üç ayrı Anadolu Lisesi'nde öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketler sonucunda elde edilmiştir. Birinci bölümde, sorunun ne olduğu, çalışmanın amacı, önemi ve sınırlılıkları sunulmaktadır. ikinci bölümde, yabancı dil öğreniminde, dilin ve sözlü iletişimin yeri, bilgi ve beceri arasındaki fark sunulmuştur. Temel dil öğrenme metod ve yaklaşımları, konuşma öğretiminde son yaklaşımlar ele alınmıştır. Ayrıca sözlü iletişim ve konuşma derslerinde uygulanan aktivitelere de bu bölümde değinilmiştir. Üçüncü bölümde, toplanmış verilerin analizleri ve yorumlan sunulmuştur. Dördüncü bölümde öğrencilerin akıcı konuşma becerilerini geliştirme amaçlı örnek bir ders planı önerilmiştir. Son bölümde ise, çalışmanın özeti, araştırmanın devamı ile ilgili öneriler ve açıklamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
106 ABSTRACT This study aims to investigate the extent to which students speak English fluently and confidently in and out of the class, regardless of their making mistakes. It also aims to determine whether or not students participate in conversation classes when their teacher does not correct mistakes, but encourages them to speak, helps them feel confident and create a real atmosphere in the class. The data have been collected through the administration of two different questionnaires at three Anatolian Lycees. In the first chapter, the purpose of the study, the problem, the scope of the study and assumptions are presented. The second chapter focuses on the nature of language and oral communication in learning a foreign language, and the difference between knowledge and skill are presented. Major language teaching methods and recent trends in the teaching of speaking are discussed. Activities for oral practice are also mentioned in this chapter. In the third chapter, the method of analysis and interpretation of the data collected are discussed. In the fourth chapter, a suggested model for developing fluency in speech is recommended. In the last chapter, summary of the study, implications and recommendations for further research are presented.