Kamu kurumlarında çalışan personelin tüketici kredisi kullanma davranışları
The Behaviours about using the consumer credits of civil servants who works on the public service
  1. Tez No: 117926
  2. Yazar: HÜLYA YASTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ev Ekonomisi, İşletme, Banking, Home Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu araştırma, Konya'da farklı kurumlarda çalışan kamu personelinin tüketici kredisi kullanma davranışlarını incelemek amacı ile oransız küme örnekleme yöntemi ile 510 çalışan birey üzerinde yürütülmüştür. Araştırma kapsamına alınan bireylerin %31.57'si kadın, %68.43'ü erkektir. Bireylerin %45.10'u 30-39 yaş grubundadır. Bireylerin %22.35'i sözleşmeli personel, %21.37'si işçi, %15.49'u genel idari hizmetler personeli, %14.51'i akademik personeldir. Bireylerin %36.86'sı orta öğrenim, %34.31'i, lisans mezunudur. Bireylerin yansında (%50.00), aileye gelir getiren kişi sayısı 2'dir. Bireylerin %42.55'i kirada oturmaktadır, çoğunun (%60.78) otomobili yoktur. Ailelerin %65.29'unda gelirin yönetiminde sorumlu birey erkektir. Bireylerin %27.25'inin aylık geliri 25.1-45.0 milyon TL arasındadır. Araştırma kapsamına alınan bireyler; sabit giderler için ayda ortalama 1 1.851 ± 10.039 milyon TL, yiyecek için 14.576 ± 7.367 milyon TL, giyecek için 7.782 ± 5.276, milyon TL' sı harcamakta, gelirin ortalama 15.673 ± 12.390 milyon TL'sını dövize yatırım için kullanmakta, ayda ortalama 12.864 ± 7.604 milyon TL' sı taksit, 18.21 1 ± 10.737 milyon TL'sı kredi kartı harcamaları için ayırmaktadırlar. Araştırma kapsamına alınan bireylerin %29.41'inin peşin ve taksitle alışverişi tercih ettikleri, peşin ödemeleri bireylerin (%36.20) indirim ve pazarlık yapma imkanı olduğundan, taksitle ödemeleri (%40.83) ekonomik yetersizlik, kredi kartı ile ödemeleri (%44.03) kullanım kolaylığı nedeniyle tercih ettikleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan bireylerin %39.02'sinin tüketici kredisi kullandıkları saptanmıştır. Bireylerin %54.77'sinin son beş yılda 1 kez tüketici kredisi kullandıkları, tüketici kredisinin daha çok konut, otomobil ve borç ödeme amacı ile kullanıldığı, mağaza aracılığıyla tüketici kredisi kullanımının en çok (%86.49) elektronik eşya alımı için yapıldığı, tüketici kredisini hangi bankadan alacaklarını daha çok (%36.87) aylık faiz oranını dikkate alarak belirledikleri, tüketici kredisi almaya bireylerin %47. 72 'sinin eşleri ile birlikte karar verdikleri, tüketici kredisi kullanmanın olumlu yönlerine ilişkin görüşlerinde birincisi sırayısatın alma sürecini hızlandırmasının (%31.35), olumsuz yönlerine ilişkin görüşlerinde birinci sırayı ödenecek faiz miktarının yüksek olmasının (%46.20) aldığı, tüketici kredisi almaktan kısmen memnun (%49.25) oldukları, %58.59'unun tüketici kredisi amaçlan doğrultusunda kullandıkları, kredi borcunu geri ödemede kısmen (%37.88) zorlandıkları, %51.52'sinin 12 ayda geri ödemeyi tercih ettikleri, çoğunluğunun aldıkları tüketici kredisinin faiz oranını (%72.86), banka faiz oranlarını (%62.11), kredi alımında sigortalandıklarını (%61.11) bildikleri, kredi sözleşmelerini imzalamadan önce okudukları (%55.78), tüketici kredisi ile ilgili yasal düzenlemeleri bilmedikleri (%64. 14) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research has been implemented using sampling method of asymetrical group in 510 each of government personal working in different government organizations in Konya about behaviours of using consumer credits. The 31.57% these individuals in research are woman and remaining 68.43% are men and the 45.10% are 30-39 years old. Also the 22.35% are personal on contract, the 21.37% are worker, the 15.49% are general administiration personal, the 14.51% are academic personal. The 36.86% of the individuals are graduated from high scholl and the 34.31% have licence degree. Two people of the half of indiviuals are earning money for the family. The 42.55% of individuals lives in rental houses and many of them(65.29%) has not own car. In the 65.29% of the individuals, the man of the family is responsible for the management of the money. The 27.55% of the individuals has a salary between 25. 1 - 45 Million Turkish Liras. The individuals pay an average of 11.851 ±10.039 Million TL. for constant expenditures in a monthly and 14.576±7.367 Million TL for food and 7.782±5.276 Million TL for clothing. The individuals save their income of 15.673±12.390 Million TL as foreign currency and 12.864±7.604 Million TL of this amount is paid as installment, 18.21 1±10.737 Million TL is paid for the credit card.IV The 29.41% of the individuals prefers shopping as cash and installments. The 36.20% of the individuals prefers to pay cash for the change of the price negotiation and discount with the seller, the 40.83% of them prefer to pay as installments since economical problems and the 44.03% of the individuals prefers to using credit card for the easily use. The 39.02% of the individuals use consumer credits. The 54.77% of the individuals used a consumer credit once in the last five years, the consumer credits used mainly for to buy house, car and payment of lending. The consumer credits provided by shops(86.49%) is used for electronical products, the 36.87% of individuals indicate the which bank considering the interest rate. The 47.7İ% of the individuals decide to get the credit by their husband or wife, the 31.35% of the individuals believe the first positive point to acceleration of purchasing process for use the credit. The 46.20% of the individuals believe the first negative points as high amount of the interest rate, the 49.25 % of there are partially glad to use credit, the 58.59% of them use the credit of their objectives.. The 37.88% have partially difficulties for repayment of the credit, The 51.52% prefers repayment for 12 months. The 72.86% know the interest rate of consumer credits, the 62.1 1% know bank interest rates, the 61.11% know the insurance, the 55.78% read agrement form before the signing it and 64. 14% do not know the laws of the consumer credit.