Yönetimin iyileştirilmesinde halkla ilişkilerin rolü (Konya valiliği ve büyükşehir belediyesi örneği)
The role of public relations in improving of administration (The examples of governorship and metropolitan municipality in Konya)
- Tez No: 117930
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Halkla ilişkiler, kamu yararına ve sosyal sorumluluk bilincine dayalı olarak, hedef kitleyi aydınlatmak, ikna etmek, kurum hakkında olumlu bir imaj yaratmak, kuruma destek ve saygınlık sağlamak amacıyla yapılan faaliyetler bütünüdür. Günümüzdeki çağdaş yönetim anlayışıyla, halkla ilişkiler yönetimin en önemli fonksiyonlarından biri haline gelmiştir.Kamu yönetimindeki halkla ilişkiler faaliyetlerinin temel amaçları; halka yararlı olmak, devletin izlediği politikaları halka tanıtmak, halkı eğitmek, demokratik değerlerin yerleştirilmesini sağlamak, halkın desteğini ve iş birliğini sağlayarak yönetim ile halk arasındaki ilişkileri iyileştirmektir. Bu amaçların yerine getirilmesi, yönetimin halkla ilişkiler faaliyetlerine gereken ilgiyi ve önemi göstermesiyle mümkün olmaktadır. Halkla ilişkiler, Türkiye'de yeni bir kavram olduğu için beklenen gelişmeyi henüz gösterememiş, ancak belirli zamanlarda yapılan yönetimi iyileştirme çalışmalarında, halkla ilişkiler konusunun yönetim açısından önemine değinilerek, geliştirilmesi yönünde adımlar atılmıştır.Bu bağlamda, yönetimin iyileştirilmesinde ve modernleştirilmesinde halkla ilişkilerin rolü ve önemi bu çalışmanın konusu olarak seçilmiş; bu çalışma kapsamında tarihsel süreç içinde halkla ilişkiler kavramının gelişimi, kamu yönetimindeki halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemi ve örnek kamu kurumları olarak seçilen Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin halkla ilişkiler faaliyetleri ele alınmıştır. Konya Valiliği'nde etkin bir halkla ilişkiler çalışması görülmezken, Büyükşehir Belediyesi'nde daha başarılı halkla ilişkiler çalışmaları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public relations, based on social responsibility consciousness and public interest, basically consists of activities that persuades and enlightens the target society, creates a positive image of the organization and provides support and respect for the organization.With the contemporary understanding of administration, public relations has become one of the most important functions of the administration.The basic aims of public relations in public administration are to be useful to the public, to introduce the state policy to the public, to educate the public, to establish democratic values, to better the relations between the state and the general public by providing cooperation and public support. The achievement of these aims is only possible through necessary interest and importance of the administration to public relations. Since public relations is a new field of study in Turkey, it hasn?t made the expected improvement yet. However, on different occasions for the betterment of the administration, some steps have been taken to improve public relations.In this respect, the role of public relations in improving and modernizing of the administration has been selected as a subject in this study. Within the scope of this study, the concept of public relations in the process of historical development, the importance of public relations in the public administration and selected as examples the public relations activities of the Governorship of Konya and Konya Metropolitan Municipality have been researched. While the Governorship of Konya doesn?t seem sign of improvement in public relations activities, the Metropolitan Municipality in Konya has made a more successful studies in the public relations field.