A Survey on how to improve reading skill with reference to 'Headway Intermediate'
Okuma becerisini geliştirmek için 'Headway Intermediate' kitabını baz alarak yapılan bir çalışma
  1. Tez No: 117931
  2. Yazar: MİNE BAYBALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
100 ÖZET Bu tezin amacı“Headway Intermediate”isimli ders kitabındaki okuma parçalarının okuma becerisi yönünden analiz edilmesidir. Liz ve John Soars tarafından yazılmış olan“Headway Intermediate”, Gazi Üniversitesi'nde. hazırlık sınıfı öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Bu çalışmanın birinci bölümünün amacı problemi, çalışmanın geçmişini, amacını ve kapsamını vermektir. İkinci bölüm, dil öğretimi metodları ve bunların okuma becerisine verdikleri önem ile başlar ve çeşitli başlıklar altında okumanın önemi ile devam eder. Üçüncü bölümde Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve iktisadi İdari Bilimler Fakültesi hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilere uygulanan anketin sonuçlarının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm, Headway Intermediate isimli ders kitabındaki okuma parçalarının kısaca anlatımını, bu kitaptan alınan bir parçanın analizini ve öğrencilerin ihtiyaç ve ilgilerine göre önerilen bir parçayı ve bunun için hazırlanmış okuma aktivitelerini içermektedir. Beşinci ve son bölümde ise çalışmanın kısa bir özeti ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
101 ABSTRACT The aim of this study is to analyze the reading passages of“Headway Intermediate”written by Liz and John Soars. The book has been widely used by the students at prep-classes of Gazi University. The purpose of the first chapter is to explain the background to the study, the problem, the aim and the scope of the study. The second chapter begins with the place of reading in the major approaches and methods, and continues with the importance of reading. The third chapter concentrates on the results of the questionnaire which has been administered to the students at the prep-classes of the Faculty of Medicine and the Faculty of Economics and Administration at Gazi University. The fourth chapter involves a brief explanation of the reading passages of“Headway Intermediate”. A sample text from“Headway Intermediate”has been analyzed, and a sample reading passage has been suggested according to the needs and interests of the students, and also some activities for the passage have been presented in the same chapter. The conclusion chapter gives a brief summary of the study and some suggestions for teaching reading. -sssssr-»