Theme-based language instruction: For peer teaching at ELT departments
Konu odaklı dil öğretimi: İngiliz dili eğitimi bölümlerinde sınıf içi öğretim
- Tez No: 117929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
99 ÖZET Bu çalışmanın amacı, bir yabancı dil öğretim şekli olan“içerik Odaklı Dil Öğretimi”ve türlerini tanıtmaktır. Çalışmada ayrıca bahsedilen türlerden hangisinin Türkiye şartlarında kullanılmaya en uygun olduğu da saptanmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, sınırları, metodu ve çalışmayı yönlendiren tahminler bulunmaktadır. I. bölümde bir dil öğretim şekli olan“İçerik Odaklı Dil öğretimi”tanıtılıp, bu öğretim şeklinin türleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca bu öğretim türünün çeşitleri arasında bir karşılaştırma yapılarak, Türkiye şartlarına en uygun olanı ortaya koyulmaktadır. II. bölümde, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi ingilizce öğretmeni yetiştiren bölümlerin öğretim elemanları ve öğrencilerine uygulanan anketler aracılığı ile toplanan veriler incelenmektedir. III. bölümde ise, İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinde okutulan özel öğretim metodları derslerinde kullanılması mümkün olabilecek ve böylece öğretmen adaylarının konu odaklı (theme-based) öğretim şeklini uygulayabilecekleri örnek bir“content”(içerik) bulunmaktadır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın bir özeti verilmektedir. Çalışmada 4 ek bulunmaktadır. Ek 1 ve 2'de öğretmen ve öğrencilere uygulanan anketler, ek 3 ve 4'de ise bu anketlerin Türkçe'leri sunulmaktadır. «f vflMBUttfcrnrtfcimuM*
Özet (Çeviri)
98 ABSTRACT This study aims to introduce a new type of language instruction, called Content-Based Language Instruction, and its existing models. It also aims to determine which model is more suitable for foreign language teaching in Türkiye. In the introduction part, background to the study, the problem, aim and scope of the study, method, and the assumptions are displayed. The first chapter focuses on what Content-Based Language Instruction is. After introducing the existing types of Content-Based Instructional models, it also provides the reader with the comparison and contrast of the three models, and deals with the teaching methodology used in the theme - based model which is viewed as the suitable one for language teaching in Türkiye. In the second chapter, the analysis and the interpretation of the data collected through two questionnaires are presented. In the third chapter, a sample theme-based content, which could be used in the assignments of advanced level lesson presentations of teacher trainees is provided. In the conclusion part, summary of the study is given. The present study has 4 appendices. Appendix 1 and Appendix 2 show the questionnaires administered to teacher trainees and trainers while Appendix 3 and Appendix 4 present the Turkish versions of them.