Muğla il Milas ilçesi Çomak dağ köyleri geleneksel kadın giysileri ve çağdaş tasarımları
  1. Tez No: 117950
  2. Yazar: BEYHAN PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİL KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
“Giyim”insanoğlunun var olduğu günden bu yana, örtünmek, doğa koşullarından korunmak gereksinimi ile doğan ve günümüze kadar çeşitli değişmelere uğramasına rağmen asıl amacını yitirmeyen toplumsal bir olgudur. Zamanla yaşam biçiminin göstergesi haline gelen giyim, örtünmekten başka kişinin yaşadığı coğrafi konuma, ekonomik durumuna ve toplumsal yapısına göre uyum sağlamıştır. Kişilerin farklılaşma tekdüzelikten kurtulma istekleri doğrultusunda giyim biçim değiştirerek göze hitap eden ve toplumsal beğenilerin oluşturduğu estetik bir görünüm almıştır. Moda akımlarının geniş kitleleri etkisi altına alması ve sosyal yaşantıların değişmesi, giyim kültürünü olumsuz etkilemiştir. Bu gelişmeden geleneksel giysilerimizde payına düşeni almıştır. Günümüzde ancak sandıklarda rastladığımız geleneksel giysilerimizi yaşatarak yeni nesillere aktarmak inancındayız. Bunu da giysileri belgelendirerek ve yapılacak tasarımlarla çağdaş giyimde yaşatarak olacaktır. Günümüz tasarımcılarına esin kaynağı oluşturması açısından geleneksel giysilerimiz önemli bir kaynak olacaktır. Bu sebeplerden hareket edilerek“Muğla ili, Milas İlçesi, Çomak Dağ Köyleri Geleneksel Kadın Giysileri ve Çağdaş Tasarımlan”konulu tez çalışması hazırlanmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde, konunun genel bir tanımı yapılmıştır. Tanım içerisinde geçmişten günümüze giyim ile ilgili bilgiler ve çağdaş tasarım ve gelişimi hakkında genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde Muğla ili, Milas ilçesi, Çomak Dağ Köyleri ve Yörükler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çomak Dağ Köyleri geleneksel kadın giysileri bir bütün içerisinde incelenmiştir. Oluşturulacak tasarımlara yardımcı olması amacıyla tasarımın temel işlemleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Konu ile ilgili kaynaklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın materyal ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde Çomak Dağ Köylerinde bulunabilen giysi parçalarının inceleme formlarından yararlanarak, giysilerin kumaş, renk, dikiş özellikleri, biçim özellikleri, dikim ve süsleme tekniklerinden yola çıkılarak tablolar hazırlanmıştır. Tabloların açıklamaları yapılmıştır. Çıkan sonuçlar tasarım aşamalarında esin kaynağı olmuştur. Tasarım aşamalarının oluşturan; hikaye ve renk panosu, özgün modeller, modelden model geliştirme, modele karar verme, kalıp hazırlama, giysinin kontrolü, üretim kalıbı, yerleşim planı, biçim tanımlama, proses analizi, ürün oluşturma ve maliyet hesapları bu bölümde yer almıştır. Beşinci bölümde çalışmadaki giysilere yönelik ayrıntılar, sayısal sonuçlar ve ekler bölümünde yer alan inceleme formları, hazırlanan çağdaş tasarımlar doğrultusunda sonuca varılmış, geleneksel giysilerimizin korunması ve yeni nesillere esin kaynağı oluşturabilmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clothing is a public fact since the beginning of the human kind which was born in the need of covering or protection from the natural conditions and keeps its original purpose althoug it faces some changes up to date. In the course of time, besides the aim of protection, as becoming the indicator of the life style, clothing adopted itself to the geographical location, and economic and social conditions of the people. In the aim of being different, escaping from the monotonous life style, clothing became an aesthetical aspect by converting itself into a new from of public pleasures addressing to the eyes. The changes in the social life and the impact of the fashion on the huge masses have a negative effect on the clothing traditions. Our traditional clothes have also been effected from these developments. We are in the opinion of prospering our traditional clothings which can only be met in our coffers by transferring them to our new generations. The only way to achieve this purpose is the documentation of the traditional clothings along with using them in the contemporary clothing forms. Our traditional clothes are a remarkable source for today's stylists. In the frame of above mentioned facts, the thesis on 'The Traditional Women Clothing and Their Contemporary Styles of Çomak Mountain Villages of Milas Country of Muğla City" has been prepared. This study is composed of five chapters. In the first chapter, a general definition is given. In the definition, a brief information about the clothing from the past till today and the contemporary style and its development is presented.In the second chapter, a general information about Muğla, Milas, Çomak Mountain Villages and Yöroks is Given. The traditional women clothes of Çomak Mountain Villages are integrally analysed. Inorder to help to the drafts to be formed, general information about the basic principals of styling is given. The study for the determination of the sources were carried out. In the third chapter, a brief information about the materials and the means of the study is given. In the fourth chapter, tables are prepared by using the study forms of the cloth pieces found in the Çomak Mountain Villages through analysing their fabric, color, sewing specialities, forms and ornamenting techniques. The results are also become an inspiration source at the styling stage. Story and color panels, exclusive models, model development from a model, decisions for modelling, modelling, control of the cloth, model production, settlement plan, from styling, process analysis, product forming and calculation of the costs which from the planning stage are included in this chapter. In the fifth stage, through the analysis of the details of the clothes under the study, numeric results, the study forms at the annex, the contemporary styles; we have reached to a conclusion and forwarded some proposals for the protection of our traditional clothes and being the inspiration source to the new generations.