Esat Mahmut Karakurt'un hayatı, edebi şahsiyeti ve romanları
Mahmut Esat Karakurt's life, his literary character and novels
  1. Tez No: 117951
  2. Yazar: EBRU AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
TÜRKÇE ÖZET“ESAT MAHMUT KARAKURTUN HAYATI, EDEBİ ŞAHSİYETİ VE ROMANLARI”ADLI TEZİN ÖZETİ Popüler roman pek çok dönemlerde bir edebiyat ürünü sayılamamıştır. İnsanlara bir fayda sağlamayan; ancak onların vakitlerini işgal eden kitaplar olarak görülmüştür. Fakat bu eleştirilere rağmen popüler edebiyat ürünleri pek çok kişi tarafından okunmuş ve yazarlarına da büyük paralar kazandırmıştır. Biz de bu çalışmamızda kendi devrinde çok tutulmuş bir popüler roman yazarı olan Esat Mahmut Karakurt'u öncelikle hatayı, edebi şahsiyeti daha sonra ise romanları itibariyle incelemeğe çalıştık. Ayrıca popüler edebiyat hakkında hazırladığımız etütte de popüler edebiyatın ilk olarak nerede, nasıl doğduğunu ve bizim edebiyatımıza hangi devirde geçtiğini anlattık. Böylece bur romanların niçin çok okunduğunu ve nelerin okuyucuyu bu romanları okumaya ittiğini ve ayrıca da bu romanların okuyucuya neler kazandırdığını ve nelerden yoksun bıraktığını anlatmaya çalıştık. Romanların tahlillerini vermemizdeki amaç da bu romanların niçin okuyucuya bu kadar çekici geldiğini açıklamaktı. Çalışmamızda yazarın hayatı ve edebi şahsiyeti ile ilgili bilgi toplamaya çalışırken yazarın çalıştığı hatta romanlarını yayımlamak için yarıştığı pek çok gazetenin yazarın ölüm haberini dahi vermediğini ve köşe yazarlarının Karakurt'u çabucak unuttuğunu ve ölümünden sonra ondan ve eserlerinden bahsetmediğini gördük. Bu sebeple de yazarın eserleri ve edebi şahsiyeti hakkındaki verilen bilgiler genellikle eserlerinden elde ettiğimiz verilere dayanır. Roman incelemelerinde ise kısmen bazı yazarların eleştirilerinden de yararlanılmıştır. 182 *^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Life, Personality and Novels of Esat Mahmut Karakurt”Popular novels had not been considered as a work of literature in many periods of time. They had been deemed as books that do not provide any utility to the reader but wasting their time. However, despite these criticisms the works of popular literature had been read by many readers and these works made their writers earn too much money. In that thesis work we intent to make a research on the life, literal identity, and the novels of the popular novel writer Esat Mahmut Karakurt, who used to be so famous in his times. In addition to that, in the research we prepared about the popular literature we explained the points that; how and where did the popular literature aroused, and at what period did it became a part of our literature. By doing that we tried to find answers to the questions; why these novels are read commonly, what are the reasons that make the reader read these books, and what utilities did these books provide to the reader, and what are the things that these novels make the reader deprive of. The aim in our giving the analysis of the novels is to explain why these novels are attracting the attention of the reader. While we were collecting information about the life literal identity and the novels of the writer we saw that; many journals that were trying to publish the novels of the writer did not even report the death of the writer, and the article writers had forgotten him in a short time, and did not wrote anything about the writer and his novels. Because of these reasons the information that had been given about the works and literal identity of the writer are depending on the data that we collected from the works of the writer. In the novel analysis we also made use of the criticisms of some writers partially. 181