Suçun önlenmesinde halkla ilişkiler
Public relations in preventing of the crime
  1. Tez No: 117953
  2. Yazar: NAKİ MURAT TOKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
118 ÖZET Tez konusu olarak suçun önlenmesinde polis ve halkla ilişkiler konusu seçilmiş ve 5 bölüm halinde konu anlatılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde; suçun tanımı, suç sınıflamaları, suça etki eden faktörler anlatılmıştır. İkinci bölümde; halkla ilişkiler faaliyetinin tanımları değişik yönlerden verilmiş ve tarihi gelişimi anlatılmıştır. Daha sonra halkla ilişkiler faaliyetinin önem ve amaçları ile faaliyette kullanılan yollar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; suçun önlenmesi ile ilgili olarak kanunların polise verdiği yetkiler açıklanmıştır. Dördüncü bölümde; suçun önlenmesinde polis halk işbirliğinde uyulması gerekli hususlar iki temel başlık halinde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise; Suçun önlenmesinde halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve tartışılması, Türkiye'deki suçların genel özellikleri, 1993-1997 yılları arasında polis sorumluluk alanında işlenen suçlar verilerek istatistiki değerler incelenmiş daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğünün yaptığı halkla ilişkiler faaliyetleri verilerek ve suç ve suçlulukla mücadelede polis için halkla ilişkiler faaliyetinin büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY Police and Public relations in preventing of the crime has chosen as thesis subject and the subject has been tried to explain as in 5 chapters In the first chapter; crime's definition, crime classification affective factors on crime have been explained. In the second chapter; definitions of public relation has been given from the different ways and historical progress and using for the way of activities have been introduced. In the third chapter; as related with preventing the crime the authority given to the police by the laws have been explained. In the fourth chapter; in preventing the crime, in the cooperation of police and people, the matters needed to confrm were examined carefully as two basic titles. As for in the fifth chapter explaining the definition in Turkey, the crimes commiting in police region between in the 1993-1997 year and in this period activity of public relations, making by General Directorate of The Security, has given and statistic values being examined, causing to rise the crime and will be cause decreasing matters were being stated, so reached to the result that activity of contacts with people has a great importance for the police. tCjWfL-Lw tm