Ülkemizde ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansı ve diğer ülkelerle karşılaştırılması
Price performance on initial public offerings in Turkey and comparing in the other countries
- Tez No: 117952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
140 ÖZET Ülkemizde firmaların fon ihtiyaçlarını karşılamak üzere halka açılmaları sermaye piyasasının derinlik kazanması ve gelişmesi açısından olumlu bir gelişme olmakla birlikte, diğer bir önemli konu, halka açılmaların yatırımcıya uzun dönemde neler sağladığı veya yatırımcıların gerçekten bu işlemden nasıl bir getiri elde ettikleridir. Çalışmamızda, Türkiye'de son yıllarda görülen halka açılmaların nedenleri, avantaj ve dezavantajları çeşitli açılardan değerlendirilmiş, ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyatının nasıl tespit edildiği ve düşük fıyatlama (underpricing) konusu irdelenerek ülkemizde 01.05.1999 ve 30.04.2000 tarihleri arasında ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat performansı araştırılmış ve Dünyadaki diğer borsalarla karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada 01.05.1999 ile 30.04.2000 tarihleri arasında ilk defa halka arz edilen hisse senetlerinin günlük, haftalık, aylık ve 6 aylık getirilen" hesaplanmıştır. İlk gün için %17,57, ilk hafta için %21,56, ilk ay için %48,08 ve 6 ay için %71,75 getiri bulunmuştur. Çalışmamızın kısa dönem getirişi literatürde yapılan çalışmalarla paralellik göstermektedir. Buna göre sözkonusu dönemde düşük fiyatlama'dan (underpricing) söz edebiliriz. Çalışmamızda Pazar getirilerinden arındırılan ortalama getiriler zamanla yükselen bir oranda devam etmektedir. Ülkemizde daha önce yapılan çalışmalara göre ilk günkü getirilerin %1 ve %12 arasında değiştiği, uzun dönemde ise getirilerin negatife düştüğü görülmektedir. Bizim çalışmamızda ise uzun dönemde getirilerin arttığı görülmektedir. Bu farklılığın nedenleri olarak o dönemde Borsanın diğer yatırım araçlarından daha cazip hale gelmesi ve sözkonusu dönemde yabancı yatırımcılarında etkisiyle Borsanın işlem hacminin artması ve o dönemde halka açılan firmalara duyulan büyük ilgi gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT The public offering of private companies in turkey for satisfaction of their fundings needs is a positive development for a deepened and improved capital market in this country, yet there is another important issue: which long term benefits coluld such publications bring to the investors in such a process? This study evaluated different dimensions of the reasons, advantages and disadvantages of the public offerings recently realised in Turkey, and compared the pricing performance, with the other stock exchanges over the world, of the stocks offered to the public for the first time in Turkey between May. 1,1999 and April 30, 200Ü by discussing the price determination method for the stocks firstly offered to the public as well as the underpricing issue. Under this study the daily, weekly, monthly and semi-annual returns of the stocks firstly offered to the public between May 1, 1999 and April 31, 2000 were calculated. The result was 17,57% for the first day, 21,56% for the first week ; 48,08% for the first month, 71,75% for the first six months. The short-term return determined under this study is in parallel with the comparable studies in the literature, in this context, one can talk about underpricing within the the said period of time, in this study, the avarage returns free from the market returns go on with a rate raising in time. The previos studies in this country demonstrate that the first day returns vary from 1% to 12%, and the returns increase in long run. The reasons of this difference may be explained by the higher attractiveness of the stock exchange compared to the other investment tools, and the increased transactio wolume with the effect of the foreign investors and the considerable interest and the considerable interest in the companies offered to the public within the said period of time.