Yeni ekonomi
New economy
- Tez No: 117970
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BULMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
59 ÖZET Son yıllarda Amerikan ekonomisinin alışılmışın dışında bir performans sergilediği görüldü. Bilgi ve teknolojiyi kullanarak, bunu yüksek bir performansa dönüştüren Amerikan ekonomisinde aynı zamanda bir yenilenme (inovasyon) süreci yaşanmaktadır.“Yeni Ekonomi”terimi, bir yandan Amerikan ekonomisinin bu olağanüstü performansının bilgi ve iletişim teknolojileriyle olan bağlantısını, diğer yandan da yaşanan bu inovasyon sürecini tanımlamak için, 1990'lı yılların sonlarında yaygın bir biçimde kullanılmaya başlamıştır. Bilgi ve iletişim teknolojileriyle bağlantılı olarak meydana gelen gelişmeler, ekonominin kayda değer bir biçimde değiştiğinin kanıtıdır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygın bir biçimde kullanılması, üretilmesi ve bunun toplumsal faydaya dönüştürülmesi eski ekonominin kurallarında, ilkelerinde ve kurumlarında köklü değişimlere yol açmıştır. Yeni ekonominin getirdiği yenilenme sürecinde yer alma çabaları hızla sürerken, değişimle ilgili konular üzerindeki, ekonomik düşüncelerde tartışmalar sürmektedir. Bu çalışma, yeni ekonominin özelliklerini temel almakta ve buna bağlı olarak, dünya ve Türkiye ekonomisine getirdiği yenilenme süreci ile ilgili bir takım sonuçlar çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In recent years, American economy has performed unusually well. There has also been a process of innovation in the economy, which has made use of information and technology and turned it into a high performance. The term“New Economy”was begun to be used extensively in the late 1990s in order to define the link between this extra-ordinary performance of American economy and communication technology as well as to define the innovation process experienced. Developments taken place in relation to information and communication technologies are indicating that the economy has changed remarkably. The extensive use and production of science and information technology and its transformation into a social gain have ledto radical changes in the principles and institutions of the Old Economy. While the efforts to take part in the innoation process which has been brought about by the New Economy have been continuing, the disputes on the economic thoughts concerning the subjects related to the change are going on. This study focuses on the characteristics of the New Economy and therefore reaches some assumptions (results) about the innovation process which it has brougth about in the world and Turkey's economy. S ** 4