Türkiye'nin yurtdışı tanıtımında Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun fonksiyonu
The Function of Radio Voice of Turkey's presentation abroad
  1. Tez No: 117969
  2. Yazar: EROL UYANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Relations, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
TEZİN TÜRKÇE ÖZETİ Bu araştırma, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Dış Yayınlar Dairesi Başkanlığı bünyesinde yayın yapan Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun Türkiye'nin yurt dışı tanıtımındaki fonksiyonunu göstermektedir. Araştırmada Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun yapısı ve yayınları, dinleyicilerin yayınlar hakkındaki görüşleri ve Türkiye'nin yurt dışı tanıtımı faaliyetleri değişkenler olarak yer almıştır. Dünyayla birlikte Türkiye'ye de giren radyo yaklaşık bir asırdır yayın yapmaktadır. 1927 yılında düzenli yurt içi yayına başlayan radyo 1950 yılında yurt dışına da kısa dalgadan yayın yapmaya başlamıştır. Bu yayınlar, 1963 yılından itibaren“Türkiye'nin Sesi”adı altında toplanmıştır. Türkiye bir yandan Avrupa Birliğine tam üyelik için çalışmalar yaparken, diğer yandan yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ve soydaş Türk toplulukları ile bağlarını güçlendirme çabasındadır. Türkiye'nin yurt dışı tanıtımı ile ilgili propaganda çalışmaları Türkiye'nin Sesi Radyosu'ndan yapılan yayınlarla desteklenmektedir. Türkiye'nin Sesi Radyosu kurulduğu 1963 yılından günümüze Türkçe ve yabancı dil yayınlarını radyonun kuruluş amaçlarına paralel bir şekilde sürdürmektedir. Radyoda 2000 yılı itibarı ile 260 personel görev yapmaktadır. Yayın personeli, teknik personel ve idari personel Türkçe ve 25 yabancı dilde radyo yayınlarını gerçekleştirmektedir. Türkiye'nin Sesi Radyosu'nun 1 1 adet yayın stüdyosu bulunmaktadır. Radyonun 2000 yılı program bütçesi personel giderleri hariç olmak üzere 1 trilyon 250 milyar TL dır. Bu yayınlar Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kuzey Doğu Amerika ve Avustralya'ya ulaştırılmaktadır. Kısa dalga olarak başlayan yayınlar uydum teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak bu kanaldan da dinleyiciye ulaştırılmaktadır. Türkiye'nin Sesi Radyosu canlı yayın programlarıyla dinleyicilerle bağlantı kurmaktadır. Ayrıca dinleyici mektupları, faksları, telefon ve elektronik postalar radyonun yayınlarının değerlendirilmesinde dikkate alınmaktadır. İkibin yılında yapılan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu radyo yayınlarını izleme ve eğilim belirleme anketi sonucunda elde edilen bulgular yapılan radyo yayınlarının amacına yeterince ulaşmadığını göstermektedir. Türkiye'nin yurt dışı tanıtımında genel olarak varolan sorunların Türkiye'nin Sesi Radyosu için de geçerli olduğu gözlenmektedir. Bunda radyonun tanıtımının yeterli seviyede yapılamaması ve yurt dışında yaşayan Türklerin, Türkiye ile olan bağlarının kopuk olmasının rolü büyüktür. Araştırma sonuçlan gene! olarak değerlendirildiğinde, Türkiye'nin Sesi Radyosu yayınlarının Türkiye'nin yurt dışı tanıtımında çok önemli bir yere sahip olamadığı görülmektedir. Aynı amaca sahip yabancı radyo kuruluşları ile karşılaştırıldığında yapısal bir değişim sürecine ihtiyaç duyulduğu anlaşılmıştır. Yeniden yapılanma süreci kapsamında, dinleyici profilinin belirlenmesi ve Türkiye'nin yurt dışı tanıtım stratejilerinin belirlenen bu profile uygun şekilde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Yapısal ve ekonomik düzenlemelerin günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi, programların kalitesini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY OF THE THESIS The aim of this research is to find out the effect of Voice of Turkey, which exists in Department of International Broadcast of Turkish Radio and Television Corporation, on the international presentation of Turkey.In this research, the structure and programs of Voice of Turkey, opinions of audiences about the programs and Turkey's international presentation activities are taken as variables. The Radio exists in the World and Turkey for nearly a century. The radio, which had begun broadcasting regularly in 1927, begun broadcasting in short wave by 1950. These broadcasts named as Voice of Turkey in 1963. Turkey tries to get full membership to the Europian Union, at the same time Turkey also aims to improve the relationships between itself and the Turkish citizens and relative groups living abroad. The Voice of Turkey carries out its Turkish and foreign language programs according to its establishment rules since 1963. 260 personnel are employed at the Radio by year 2000. Broadcast personnel, Technical Personnel, Administrative Personnel achieves broadcast in Turkish and in 25 other foreign languages. Voice of Turkey has 11 broadcast studios. Radio's year 2000 budget is 1 billion 250 million TL. excluding the personnel cost. These broadcasts reach Europe, Asia, North Africa, Middle East, North East America and Australia. The broadcasts which had begun as short wave, started to have been made through satellites in parallel with the advancements in satellite technology. Voice of Turkey makes contact with the audiences by live programs. Audience letters, faxes, telephones and emails are also considered for the evaluation of the radio's programs.As a result of the Turkish Radio and Television Corparation Radio programs evaluation and trend forseening questionnaire, it has been showed that the radio programs do not achive the aim of the radio enough. It is observed that common problems exist in the international presentation of Turkey also exist for the Voice of Turkey. The effect of not making the presentation of the radio good and incomplete relationships between Turkey and Turks living abroad is an important factor in this result. When the results of the questionnaire fully assessed, The Voice of Turkey has a greate effect in the international presentation of Turkey. When it is compared with the other foreign radios with the same purpose, it is observed that there is a need for a structural change. In this reengineering process, the audience profiles has to be determined, and international presentation strategies of Turkey has to be reorganized to be conformant with the audience profiles. Making Stuructural and economical regulations conformant to todays needs will improve the quality of the programs.