Hazır giyim işletmelerinde iş güvenliğini sağlayabilme durumu üzerine bir araştırma
A research on the possibility to establish professional safety at ready-made wear enterprises
- Tez No: 117971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. FATMA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Değişen ve hızla gelişen teknoloji, hazır giyim işletmelerinde üretimde süreklilik, kalite ve verimliliğin arttırılması yanında, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili konularını da gündeme getirmiştir. Bu araştırmada, hazır giyim işletmelerinde yönetici ve işgörenlerin iş güvenliği ile ilgili düşünceleri ve bu konudaki uygulamalarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hazır giyim işletmelerinde yönetici ve işgörenlerin, iş güvenliğinin ürün kalitesi ve verimliliğe etkileri konusundaki düşünce ve uygulamaları belirlenerek, alınabilecek iş güvenliği önlemleri ile ilgili öneriler sunulmuştur. Araştırmanın giriş bölümünde konunun önemi, amacı belirtilmiş, ikinci bölümünde kavramsal çerçeve ve ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel olan materyal ve yöntem açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, hazır giyim işletmelerinde yönetici ve işgörenlerin iş güvenliğini sağlayabilme, iş güvenliğinin ürün kalitesi ve verimliliğe etkileri konusundaki düşünceleri ve bu konudaki uygulamaları belirlemek amacıyla uygulanan anket ve gözlemler yoluyla elde edilen veriler tablolar haline getirilerek gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Son bölümünde ise araştırma sonucu elde edilen hazır giyim işletmelerinde yönetici ve işgörenlerin, iş güvenliğini sağlayabilme, iş güvenliğinin ürün kalitesi ve verimliliğe etkileri konusundaki düşünceleri ve konudaki uygulamaları ile ilgili bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve bu sonuçlara bağlı olarak bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The changing and developing technology has brought the subjects regarding professional health and safety as well as the production continuity, increasing the quality and efficiency on the agenda in ready-made clothing establishments. The opinions of directors and employees working in ready-made clothing establishments, about work safety and determination of the applications used on this subject have been searched thoroughly. The thoughts and applications of ready-made clothing directors and employees related to the effects of work safety on the product quality and efficiency have been determined and the proposals have been presented on applicable working safety precautions. Importance and purpose of the subject have been indicated in the introduction section. The researches on the conceptual frame have been placed in the second section. The material and method, serving as basis for planning and carrying out the research, have been tried to be explained. The data obtained by means of questionnaire and observations applied for the sake of determining the opinions and relevant applications about the effect of working safety of ready-made clothing directors and employees on the product quality and efficiency, converted to tables and their necessary statistical analyses have been done in the fourth section of the research. In the last section of the research, conclusions obtained within the direction of opinions and their relevant applications on ensuring the working safety of directors and employees in ready-made clothing establishments, the efficiency of working safety on the product and lastly some proposals have been presented depending upon these conclusions.