İzmit'teki sivil mimari yapıların duvar ve tavan resimleri
The Wall and ceiling painting of civilization architecture building in İzmit
- Tez No: 117972
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ACUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Kocaeli ilinin İzmit ilçesindeki 19.yy.ın ikinci yansına tarihlendirilen iki adet sivil mimari örneği olan Sırrı Paşa Konağı ve Sultan Abdülaziz'in Av Köşkü'nde yer alan duvar ve tavan resimleri bu çalışmada incelenmiştir. Tasvirler öncelikle bir katalog şeklinde, seçilen konular konu dağılımındaki üslup özellikleri ele alınmıştır. Bu özellikleri ortaya çıkarırken, elimizde Kültür Bakanlığı'na bağlı İzmit Müze Müdürlüğü'nün yapıların tarihçeleri hakkında yazdıkları belgeler dışında süslemelerle ilgili herhangi bir yardımcı kayıt olmadığından aynı döneme tarihlendirilen diğer saray yapılarının bezemelerine ve üslup özelliklerine bakılarak bir değerlendirme yapılmıştır. 19.yy. batı etkili süslemeler olan manzara kompozisyonları, natürmort, hayvan figürleri, sancak ve müzik aletli bezemeler dışında geleneksel süsleme motiflerimiz olan rumi, palmet ve bitkisel kompozisyonlardan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler ışığında 19.yy.ın ikinci yarısına tarihlendirilen iki adet sivil mimari örneğindeki duvar ve tavan süslemelerinde kompozisyonların yabancı sanatçılar tarafından yapılmış olduğu söylenebilir. Süslemelerin sanatçıları hakkında yazılı belgeler elimizde olsaydı daha kolay bir değerlendirme yapılabilirdi. Ancak duvar resmi konulu yazılmış olan kaynaklar, üsluplar hakkındaki tezimizi gerçekçi bir yaklaşımla ortaya çıkarmamıza yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sırrı Pasha Stage's and Sultan Abdülaziz's Hunt Pavillion's wall and ceiling arts in Kocaeli, izmit which made history in the second part of 19th century are investigated in this working. Designs firstly as the catalogue and then selected subjects were dealt with their from property while we brought out this properties because we didn't have any helper registrations about adornment's except Izmit Museum management's constraction documents we could any apperciatex them from the other similar palace constructions ornamentations properties. Excluding the 19* century's west effective adornments still-life animals figures, flag and music instruments ornamentations it was proftedby our rumi and palmet and vegatal composition from the traditional adernments. According to datums we investigated, it is said that ceiling and wall adorment in the example of 19th century's 2 part civilion architectural werw made but still documents easier search could be made but still documents which were written about wall arts helped to brought out this is more realistic aproach.