Karadeniz bölgesinde yaşayan kadınların geleneksel süslenme biçimleri
The Traditional beautyfying of the women in Karadeniz region
- Tez No: 117987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
244 ÖZET Süsleme; ilk çağlardan beri, varolmuş, özellikle kadınlar tarafından her devrin değişen güzellik anlayışı doğrultusunda ve imkanları ölçüsünde yüzyıllardır uygulanmıştır. Türk kadınlarının; Göktürk ve Uygur devrinden itibaren saçlarını uzattıkları, ördükleri, baş süslemelerine her zaman özen gösterdikleri yüze düzgün, allık ve sürme kullanarak makyaj yaptıkları, Anadolu Selçuklularının kına kullandığı çeşitli kaynaklardan öğrenilmektedir. Geleneklerin ve inançların etkisi ile saçını örten Türk kadını, saçını süs olarak kullanamayınca onu örten başlığını süslemiş her biri, adeta birer sanat eseri olan çeşitli başlıklar kullanmıştır. Bunlardan en yaygın kullanılanlar hotoz, fes, tepelik ve yaşmaktır. Yapılan araştırmalarda Karadeniz bölgesinde kadınların bugün bile yaşmak kullandıkları saçlarının genellikle uzun serbest yada örgülü olduğu, günlük hayatta pek uygulanmayan süslenmenin en çok gelin hazırlamada, özellikle başlıklarda önem kazandığı belirlenmiştir. Bölgede gelin saçına genellikle kakül ve zülüf kesilmekte, saçlar yöreye göre; farklı sayılarda örülüp bu örgüler gelin teli nazar boncuğu gibi malzemelerle süslenmektedir. Saça renk vermekte kınanın kullanıldığı, saç üzerine yörenin özelliklerine göre başlık takıldığı gözlenmiştir. Bazı yörelerde yüze hiçbir süsleme yapılmazken, bazılarında yörede yetiştirilen tarım ürünlerinden (fındık,ceviz vb.) ve eldeki imkanlarla sağlanan malzemelerle sürme, allık, pudra yapıştırma gibi süslemeler uygulanmakta dır. El-ayak süslemesinde kullanılan kınanın uygulandığı bölge ve uygulama tekniği yöreye göre farklılıklar göstermekle birlikte kına uygulamak bölgede özellikle gelin süslemesinde önemli bir yere sahiptir.245 Karadeniz Bölgesinde tespit edilen geleneksel süslenmelerin; eski Türklerden itibaren Türk kadının süslenme geleneklerine uyum gösterdiği görülmektedir. Ayrıca bölgede; inançların süslenme üzerinde oldukça etkili olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
246 ABSTRACT Beautyfing has had a role in the time since the early ages and been applied especially by women for centuries in the way of each time's changing beauty understanding as far as possible. We learn from different information sources that Turkish women since the age of Göktürk and Uighur have lengthened their hair and plaited it, paid attention to their hair and hair dressing made make up by using rouge and kohl. Also according to this knowledge, Anatolian Seljukian is known to have been using henna. When Turkish women started to cover their hair by the effect of traditions and beliefs, they couldn't have an opportunity to use their hair for beautfying so that they used their hair covers for that purpose and created many different caps, each of which is a work of art. Commonly used are hotoz, fes, tepelik and yaşmak. In the recent investigations, it has been shown that in the Karadeniz region, women use yaşmak these days, their hair is usually long and plaited or free. The beautyfying, which is not used in daily life, has increased attention while preparing bride for the wedding especially the head covers become essential in these situations. In Karadeniz region, bride's hair is cut usually forelock and lovelock and plaited in different numbers according to region and there plaits are beautyfied with fibres and beads worn to avert the evil eye. Henna is used for coloring hair and, head covers are used according to region to cover hair While in some regions no beautyfying is used for face, in the others beautyfying agents, which are produced from the agriculture products grown in the region, like kohl rouge powder and stickers etc. are used.247 Henna, which is used to beautyfy palms and foots, has differences from region to region in he way and area of application. It is wed especially while preparing bride for the wedding. The traditional beautyfying which was carried out in Karadeniz region appears to fit Turkish women's beautyfying traditions from the ancient Turks Also the beliefs are shown to have effects on beautyfying in the region. ~3SBSrS»