Çevre sorunlarının ekonomik analizi
The Economic analysis of the environmental
  1. Tez No: 117986
  2. Yazar: AYSUN YERLİ TIRAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAN ERONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
TEZ ÖZETİ Çevre sorunları ülkemizin ve dünyanın en önemli konuları arasında sayılmaktadır. 1972 Stockholm Konferansından sonra konu üzerinde uluslararası alanda ciddi çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Gelişmiş ülkelerin ve uluslararası kuruluşların gelişmekte olan ülkelerdeki çevre sorunları ile mücadelede gerekli önlemleri alabilmesi için kaynak aktarmaları gerektiği kabul edilmektedir. Çevre kirliliğinin temel nedenleri nüfus artışı, hızlı kentleşme ve sanayileşme olarak incelenmekte ve diğer nedenlerin bu üç nedenle bağlantılı olduğu anlayışı egemendir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde, çevrenin geniş anlamıyla tanımı yapıldıktan sonra, iktisatçıların çevreye bakış açılarının tarihi gelişimi kısaca ele alınmıştır. İkinci bölümde, genel olarak küresel çevre sorunlarının ortaya çıkışı, nedenleri ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Daha sonra gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çevre sorunları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Dünya da ve Türkiye'deki temel çevre sorunları olan hava, su, toprak ve enerji kirliliği konuları ele alınıp, anlatılmıştır. Ardından çevre-iktisat ilişkileri incelenip, çevre sorunlarının ekonomik analizi yapılmıştır. Çevreyi kirleten kullanan insanoğlu doğal kaynakların sınırsız olmadığını anlamış ve çevrenin de maliyetinin olduğunu kabul etmiştir. Dördüncü bölümde“ sürdürülebilir kalkınma ”konusu anlatılmıştır. Ve çevre kirliliği ile mücadelede kullanılan başlıca ekonomi politikaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Environment problems are considered to be one of the most important issues of our country as well as the word. First serious international studies on the issue were made after the Stockholm Conferance in 1972. It has been accepted that developed countries and international organizations should transfer resources to developing countries, to help them in environmental problems. It is also common thinking that the main causes of environmental pollutions are population growth.rapid urbanization, industrialization and other causes that are related to these three factors Within the first chapter of the thesis work, the environment has been defined in its broder sense, and the historical development of the economists, viewpoint of the environment has been briefly discussed. In general, in the second chapter, the coming into view of the spherical environmental problems, their causes and results are dwelled on general terms. After than, the environmental problems in the developed and developing countries are examined. In the third chapher, air, water, soil and energy pollution that are the fundamental environmental problems of both Turkey and the world are dwelled on and explained. After examining the relations between environment and economy, the economic analaysis of the environmental problems are made. Human being, who uses and polluters environment, has understood that natural resources are not unlimited and that environment, too has a cost. Finally, in the fourth chapter of the thesis, the topic on“ Sustainable Development ”has been handled and the principal economy politics that are used in struggling with the environmental pollution have been explained.